'Yorgunluğa kapılmayın'

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, ekonomi programı ile elde edilen kazanımların korunması için yorgunluğa kapılmadan reformların sürdürülmesi ve bekleyişleri olumsuz etkileyecek gelişmelere izin verilmemesi gerektiğini söyledi.

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, ekonomi programı ile elde edilen kazanımların korunması için yorgunluğa kapılmadan reformların sürdürülmesi ve bekleyişleri olumsuz etkileyecek gelişmelere izin verilmemesi gerektiğini söyledi.
Serdengeçti, Merkez Bankası Genel Kurulu'ndaki konuşmasına "Yıllardır özlemini duyduğumuz tek haneli enflasyonu yakalamış ve TL'ye itibarını yeniden kazandırmış olmanın verdiği mutluluğu sizinle paylaşmak istiyorum" sözleriyle başladı. 'Hâlâ enflasyona karşı direnç var' diyen Serdengeçti, enflasyonun aynı zamanda ahlaki sorun olduğunun giderek anlaşılmasından dolayı, artık enflasyonla mücadelenin doğrudan hedef alınmadığına dikkat çekti. Serdengeçti, fiyat istikrarı için iç talepte kontrollü artışın sürmesi ve reform yorgunluğuna kapılmamak gerektiğinin altını çizerek "Unutulmamalıdır ki reformlardan olumlu sonuç alınması sadece bu reformların korunmasına değil, yeni reformlara da bağlıdır."
'Cari açık kriz yaratmaz'
Cari açığa da değinen Serdengeçti, yüksek büyüme oranının cari açığı tahminlerin üzerinde artırdığını belirterek, "Ancak, bugün artık cari açığın yükselmesinin geçmişte olduğu gibi krizlerle sonuçlanması beklenmemelidir" dedi. 2001'e göre yüzde 25 reel büyüme sağlandığını vurgulayan Serdengeçti, "Ekonomimizin halihazırda sürdürülebilir bir büyüme sürecine girdiğini söylemek de mümkün değildir" dedi.