'YPK'ya geldiğinde düşünürüz'

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Galataport Projesi ihalesine ilişkin sorular üzerine, "Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) gelecekse, geldiğinde düşünürüz, inceleriz" dedi.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Galataport Projesi ihalesine ilişkin sorular üzerine, "Yüksek Planlama Kurulu'na (YPK) gelecekse, geldiğinde düşünürüz, inceleriz" dedi. Şener, bankacılık sektöründeki son gelişmeleri değerlendirdiği toplantıda soruları yanıtladı. Bugün basında yer alan "Sami Ofer ile Başbakanlık'ta toplantı yapıldığına" ilişkin haberlerin hatırlatılması ve kendisinden bilgi istenip istenmediğinin sorulması üzerine Şener, böyle bir şeyi hatırlamadığını belirtti, kendisinden de bir bilgi istenmediğini söyledi.
Bir başka gazetecinin, Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç'un mevcut ödeme planıyla "Galataport Projesi'ne kendisinin de talip olabileceği"ni söylediği anımsatılarak, "Buna siz de talip olur muydunuz" sorusu üzerine Şener, espriyle "Ben, aile bütçesini denkleştirmekle meşgulum" dedi.
Şener, Galataport Projesi ile ilgili kurumsal bazda bir değerlendirme yapmasının istenmesi üzerine ise mevzuatta, ilgili yasalarda, bazı özelleştirmelerin özelleştirme kapsamındaki kuruluşlar tarafından yapılmasının mümkün olduğuna dikkati çekti ve bunun her dönemde görüldüğünü ifade etti.
Bankacılık sektöründeki kamusal yükler ve yabancı sermayeye ilişkin soru üzerine de Şener, sektördeki kamu payının yüzde 35 düzeyinde olduğunu belirtti. Şener, Yapı Kredi ve Şekerbank dahil sektördeki yabancı sermaye payının 'yüzde 13' olduğunu sözlerine ekledi.