'YTL aşırı değerliyse dürüstçe döviz alın'

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, döviz kurlarındaki değişim için "YTL'yi aşırı değerli buluyorsanız yapacağımız şey çok açık.

İSKENDERUN - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, döviz kurlarındaki değişim için "YTL'yi aşırı değerli buluyorsanız yapacağımız şey çok açık. O da dürüst şekilde döviz almak" dedi. Serdengeçti, 'Hem TL. değerli deyip hem döviz satmak için fırsat kollayanlara' ise söyleyecek sözü olmadığını söyledi.
Süreyya Serdengeçti, 'Para Politikaları' konulu toplantıda soruları da yanıtladı. Dövize geç müdahale yapılıp yapılmadığı şeklindeki soru üzerine de Serdengeçti, herkesin bu konuda istediğini düşünebileceğini vurguladı. Bu arada madeni para değişiminin, 'beklendiği gibi' yavaş olduğuna işaret eden Serdengeçti, bu durumu taşıma ve stoklama zorluğu yanında, madeni para kullanma alışkanlığının büyük ölçüde terk edilmiş olmasına bağladı.
'Değişim yavaş oluyor'
Serdengençti, bir başka soruya karşılık, tedavüldeki YTL'nin hafta sonu itibarıyla yüzde 62-63 seviyesine gelmiş olabileceğini, ay sonunda da yüzde 80'e ulaşılmasının kendileri için yeterli olacağını kaydetti. Madeni para değişiminin ise 'beklendiği gibi' yavaş olduğunu ifade eden Merkez Bankası Başkanı Serdengeçti, şöyle devam etti:
"Çünkü, madeni parayı taşımak ve stoklamak zor. Üstelik madeni para kullanma alışkanlığını toplum olarak terk etmişiz. Alışveriş yapıyoruz, para üstünü istemiyoruz, çok zengin olduğumuz için. Ama ABD'de en ufak para birimini kasada bırakan kimseyi görmedim. Biz de buna başlayacağız. Paranın kıymetini bileceğiz. Herkes gibi 5 kuruşun hesabını yapacağız."
Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Türkiye'nin düşen bir enflasyon ortamında olduğunu, ancak fiyat istikrarı konusunda sıkıntı olduğunu söyledi. Serdengeçti, İskenderun'daki 'Para Politikaları' konulu konferansta yaptığı konuşmada, fiyat istikrarına değinirken, enflasyonla mücadelenin ciddi bir iş olduğunu belirtti. Başkan Süreyya Serdengeçti, "Enflasyon, insanların geleceği için kararlarında bir unsur olarak hedef alınmıyorsa o noktada fiyat istikrarı sağlanmış demektir" diye konuştu.
'Katkımız sürecek'
Süreyya Serdengeçti, yabancı sermayenin Türkiye'den ayrılmasının yaratabileceği olası etkilerle ilgili soru üzerine, bunun sadece kurlar üzerinde etki yaratabileceğini ifade etti. Yabancı sermayeyi çekmek için, öncelikle makroekonomik istikrarın sağlanması gerektiğini kaydeden Serdengeçti, "Makroekonomik istikrarın olmadığı yere yabancı sermaye gelmez. Sıcak para ya da kısa vadeli sermaye gelir. Dolayısıyla bu konuda Merkez Bankası en büyük katkıyı yapıyor, yapmaya devam edecek" dedi.