YTL çok iyi başladı

'Tıkır tıkır işledi'
Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçiş için bankalararası kart sistemi yılbaşı gecesi 23.58 ile saat 00.03 arasında beş dakika kapalı kaldı. Yetkililer memnun: "Sistem tıkır tıkır işledi." Bankaların büyük çoğunluğu, halkı doğrudan ilgilendiren ATM, POS ve kredi kartları işlemlerindeki uyumu tamamladı.
Diyanet de devrede
Gece yarısından itibaren bazı vatandaşlar meraktan, bazıları ihtiyaçtan ATM'lerde YTL aradı. Uluslararası medya TL'den sıfır atma operasyonuna yakın ilgi gösterdi: "En bol sıfırlı banknotlar tarihe karıştı." Diyanet de devrede: "YTL suiistimali haram."

ANKARA - Türk Lirası'ndan (TL) altı sıfır atılması operasyonu kapsamında ilk kez dün uygulamaya geçen Yeni Türk Lirası (YTL) vatandaşın cebine girmeye başlarken, fiyatlarda da 1970'lere dönüldü.
YTL'ye hazırlamak ve yeni para birimi konusunda bilinçlendirmek amacıyla aylarca öncesinden başlatılan ve Merkez Bankası başta olmak üzere kısa sürede tüm kamu kurum ve kuruluşlarına yayılan bilgilendirme çalışmalarından sonra vatandaş, yeni yılın ilk gününe, YTL'lerle tanışarak başladı. Vatandaşların bazıları otomatik para çekme makineleri'nden (ATM) YTL çekti, bazıları ise eline YTL geçen kişilerden rica ederek, merakını giderdi. İlk yeni paralarını ATM'lerden alanların çoğu uygulamadan memnun olduklarını belirtirken, ülke parasının kaybettiği itibara tekrar kavuştuğunu söyledi.
ATM'lerin önünde sıra ya da kuyruklar görülmezken, bazı vatandaşlar havale, elektronik fon transferi gibi işlemlerini YTL ile yapmanın şaşkınlığını, hesap özetini inceleyerek üzerinden attı. Para çeken vatandaşların büyük bölümü kuruşlu hesaplamalarda zorluk çekebileceklerini, ancak zamanla buna alışacaklarını söyledi. Para çekenlerin büyük kısmı YTL'nin 'işlemleri azaltacağı' görüşünü taşıdığını belirtti.
Bazı bankalar ATM sistemlerini YTL'ye çevirmesine rağmen, TL vermeye devam etti. Yeni yılın ilk günü nedeniyle resmi tatil olmasına rağmen kapılarını müşterilerine açan büyük mağazalar ise nakit olmasa da YTL ile siftahlarını kredi kartı kullanan müşterileri sayesinde POS makineleriyle yaptı. Polis memurları da yanlış yere park eden sürücülere YTL ile ceza kesti.
73 yaşındaki emekli Erdoğan Kutlu, YTL'ye geçişi 'anlamlı ve zamanlı' operasyon olarak nitelerken, gençliğinde 'kuruşlu dönemi' yaşadığı için zorlukla karşılaşmayacağını düşündüğünü kaydetti. Para çeken vatandaşlardan İnci Özkaynak ise bol sıfırlı paradan, YTL'ye geçişi 'komik' bulduğunu ifade etti ve küçük rakamlarda ve kuruşlarda toplama çıkarma hatası yapabileceğini söyledi. 22 yaşındaki Bahadır Ünver ise YTL ile ilgili görüşlerini şöyle dile getirdi: "Yeterince bilgilendik. Artık paramız uluslararası anlamda değer kazandı. Ancak, her ne kadar 'biz kuruşlu dönemin çocuklarıyız' deseler de, yaşlılar, daha çok zorluk çekecek." 54 yaşındaki Mehmet Özen de YTL'nin artık insanları daha tutumlu hale getireceğini savundu.
Diyanet'ten uyarı
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da, müftülüklere gönderdiği yazıda YTL'ye geçişteki problemlerin bir kısmının helal kazançla ilgili olduğunu vurguladı. Bardakoğlu, "Özellikle böyle bir geçiş sürecini fırsat bilerek gizli fiyat artışı yapmanın müşteriyi aldatma olacağı, başkalarını aldatan ve haksız kazanç peşinde koşanların dinimizde hoş görülmediği konusunda halkımın bilgilendirilmesi ve uyarılması ahlaki erdemlerin toplumda yerleşerek davranış bilincine dönüşmesi açısından fevkalede önemli" dedi. Bu arada, YTL, KKTC'de de sorunsuz tedavüle girdi.