YTL ihalesi de başladı

Faizleri artıran, para politikasında sıkılaştırma, dövize müdahale kararları alan Merkez Bankası, piyasalar açılmadan önce yaptığı duyuruda, yeni bir önlemi de devreye sokacağı açıkladı.

ANKARA - Faizleri artıran, para politikasında sıkılaştırma, dövize müdahale kararları alan Merkez Bankası, piyasalar açılmadan önce yaptığı duyuruda, yeni bir önlemi de devreye sokacağı açıkladı. Buna göre dünden (26 Haziran) itibaren, 'Döviz Satım İhalesi' ve 'Yeni Türk Lirası Depo Alım İhalesi' düzenlemenmeye başlandı. İhale koşulları şöyle:
DÖVİZ İHALESİ: Döviz satım ihale tutarları ihtiyaç duyulan günde saat 10.00'da açıklanacak. İhaleye, döviz ve efektif piyasalarında işlem yapmaya yetkili kuruluşlar katılabilecek, ihale çoklu fiyat ihalesi yöntemiyle yapılacak. Her kuruluşun ihalede verebileceği maksimum teklif toplam ihale tutarının yüzde 20'siyle sınırlı olacak. İhale yükümlülüğünü yerine getirmeyen kuruluşlara döviz ve efektif piyasaları uygulama talimatı çerçevesinde müeyyide uygulanacak.
YTL DEPO ALIM İHALESİ: Merkez Bankası tarafından gecelik vadede çekilen fazla likidite tutarının 10-15 milyar YTL aralığında dalgalandığı belirtilerek, para politikasının etkinlik ve esnekliğinin artırılması amacıyla ek olarak bir ve iki hafta standart vadeli haftanın her iş günü YTL depo alım ihaleleri yapılacak. Buna göre, Merkez Bankası'nın her iki ihalede alacağı toplam tutar 500 milyon YTL'yi aşmayacak. Çoklu fiyat ihalesi yöntemiyle gerçekleştirilecek ihaleye bankalararası para piyasasına üye tüm bankalar katılabilecek.