'YTL'de artış devam eder'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomideki olumlu gelişmelerin YTL'ye güveni artırdığına ve liranın değer kazandığına dikkat çekerken, "İhracatçılarımızın sürekli şikâyet ettikleri husus önümüzdeki dönemde de geçerli olacaktır" dedi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ekonomideki olumlu gelişmelerin YTL'ye güveni artırdığına ve liranın değer kazandığına dikkat çekerken, "İhracatçılarımızın sürekli şikâyet ettikleri husus önümüzdeki dönemde de geçerli olacaktır" dedi.
Ekonomik Koordinasyon Kurulu (EKK) dün Erdoğan başkanlığında toplandı. Toplantıya Devlet bakanları Abdüllatif Şener, Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Sanayi Bakanı Ali Coşkun, Çalışma Bakanı Murat Başesgioğlu, Tarım Bakanı Mehdi Eker, Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti katıldı.
İhracatçıya destek
Erdoğan, AKP'nin iktidara gelmesinin ardından ekonomide yüzde 22.1 büyüme yaşandığını, milli gelirin 2 bin 500 dolardan 5 bin dolara yükseldiğini ve enflasyonun yüzde 7.7'ye gerilediğini anlattı. Erdoğan, bunların sonucunda özel sektör yatırımlarında ve ihracatta artış olduğunu söyledi. İhracatın 73.4 milyar dolara yükseldiğini belirten Erdoğan, "Bu noktaya gelmek için yapısal reformlara ağırlık verildi" dedi.
İhracatçıların lojistiğe yönelik sorunlarının çözümü konusunda önemli çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Erdoğan şunları söyledi: "Mevcut limanlarımızdan yedisi özelleştirme kapsamına alındı. Özel sektör tren işletmeciliğinin yaygınlaştırılması yönünde çalışmalar yapıyoruz. Habur Sınır Kapısı'nda devam eden inşaat mayısta sona erecek. Cilvegözü, Sarp ve Kapıkule sınır kapılarının inşaatına ise önümüzleki aylarda başlanacak. Sanayicinin ve ihracatçının girdi maliyetlerini artırmamaya özellikle dikkat ediyoruz. Ham petrol varil fiyatı 2002 Kasım ayında 23 dolarken, bugün 70 doları zorluyor. Fiyatlardaki bu olağanüstü artış ülkemizde en az seviyede yansıtılmıştır. Ayrıca ham petrol fiyatları ile bağlantılı olan elektrik fiyatları da Kasım 2002'ye göre yüzde 6.4 düşürülmüştür."
"İç ve dış piyasaların Türk ekonomisine güveni ve ileriye dönük olumlu beklentileri, Türk lirasının önemli ölçüde değer kazanmasına yol açmıştır" diyen Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:
'Gerekli adım atılacak'
"İhracatçılarımızın sürekli olarak şikayet ettikleri bu husus önümüzdeki dönemde de geçerli olacak. Benzer ülkelerdeki tecrübeler bu durumu ne yazık ki teyit etmekte. Bu çerçevede EKK toplantısının bugünkü gündemi ihracatçının sorunlarını değerlendirmek ve çözüm önerilerini görüşmektir. İhracatın ve reel sektör gelişmelerinin sürmesi yönünde ne gibi tedbirler alınması gerektiği hususunu görüşecek ve gerekli tedbirler için adımlar atılacaktır."
Başbakan Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin, YTL'nin aşırı değerlenmesini beraberinde getiren kur politikasına devam edilip edilmeyeceği sorusu üzerine toplantıda bu konuları da değerlendireceklerini söyledi.