'YTL'ye geçiş bir para reformudur'

Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçişin basit bir paradan sıfır atma olmadığını, yapılanın bir para reformu olduğunu söyledi.

ANKARA - Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti, Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçişin basit bir paradan sıfır atma olmadığını, yapılanın bir para reformu olduğunu söyledi.
YTL'nin birinci ayını doldurması nedeniyle Banknot Matbaası'nda düzenlenen kokteylde konuşan Serdengeçti, YTL için gayret gösteren başta Devlet Bakanı Ali Babacan olmak üzere Hazine Müsteşarlığı'na, Maliye Bakanlığı'na, Emisyon Genel Müdürlüğü'ne, Banknot Matbaası'na, medyaya, sivil toplum örgütleri ve diğer kuruluşlara teşekkür etti.
Operasyonun uygun zamanda yapıldığını söyleyen Serdengeçti, "Üstelik 11 ayda oldu, bu oldukça kısa bir süre. Bu 11 ayda 2004'teki mevcut banknottan, daha fazla banknot basıldı. 1.2 milyar adet madeni para basıldı" dedi. YTL'nin fiyatlarda yuvarlama etkisi yapıp yapmayacağının 3 Şubat'ta DİE'nin enflasyon açıklamasıyla görüleceğini kaydeden Serdengeçti, ancak şu andaki bazı olumlu göstergeler bulunduğunu vurguladı. Türk Lirası'nın yıllardır kaybedilen itibarının, bu operasyonla geri geldiğini ifade eden Serdengeçti, ülke tarihinde olmayan bir şekilde dışarıda Dünya Bankası'nın ve birtakım bankaların YTL cinsinden borçlanmaya başladıklarını söyledi. Sokaktaki insanın YTL'ye geçişle birlikte, nihayet ikna olduğunu da anlatan Serdengeçti, "Yeni parayı görünce kabul etti ki; bu defa farklıdır" diye konuştu. Merkez Bankası'nın bağımsızlığına da vurgu yapan Serdengeçti, "Bunun sayesinde birçok şeyin olduğunu kabul etmeliyiz. Bundan sonra, kurumsal düzenlemeleri oturtarak daha da ileri gideceğiz" dedi.
Başkanlara teşekkür
Serdengeçti, önceki çalışmaları nedeniyle eski başkanlardan Yavuz Canevi, Zekeriya Yıldırım ve Rüşdü Saracoğlu'na teşekkür ederken, Saracoğlu'nun 1993'e kadar bağımsız olmayan bir Merkez Bankası'nda dahi, duruşun nasıl olması gerektiğini kendilerine gösterdiğini söyledi.