YTL'ye yabancıdan hayat öpücüğü

Gelişen piyasalara yönelik risk algılamasının değişmesiyle Türkiye gibi ülkelere para girişi yeniden başladı. Etkisi, geçen hafta daha belirgin hissedilen taze para girişiyle, hem döviz hem de faizde hızlı bir düşüş gözlendi.

İSTANBUL - Gelişen piyasalara yönelik risk algılamasının değişmesiyle Türkiye gibi ülkelere para girişi yeniden başladı. Etkisi, geçen hafta daha belirgin hissedilen taze para girişiyle, hem döviz hem de faizde hızlı bir düşüş gözlendi. Bir haftada 1.5600'dan 1.49'lara inen doların YTL karşısındaki değer kaybı, dün de sürdü. Sabah başlayan Londra kaynaklı satışlarla 1.4850 YTL'ye inen doların geçen haftaki sert düşüşün ardından dün daha sakin bir seyir izlediğini ve piyasanın dar aralıkta hareket ettiğini söyleyen bir bankacı, bu hafta içinde 1.4500 seviyelerinin görülebileceğini öngördü. Dolar, serbest piyasada 0.5 YKr düşüşle 1.4920 YTL'den tamamladı.
Piyasaları etkileyecek önemli bir haber olmamakla birlikte
oluşan olumlu havada paranın yönünün etkili olduğu belirtiliyor. Ancak bu hafta, iç piyasada temmuz ayı enflasyonu beklenirken faiz artışına kesin gözüyle bakılan Avrupa Merkez Bankası'nın toplantısını da hatırlamak gerekiyor. 8 Ağustos'taki FED toplantısından ise yeni bir faiz artışı beklenmiyor. Dolayısıyla beklentilerin dışındaki her haberin, piyasaların yönünü değiştirebileceği belirtiliyor.
Olumlu havadan payını alan bono piyasasında, 16 Temmuz 2008 vadeli gösterge tahvili, 0.15 puan düşüşle günü yüzde 19.44'ten tamamlarken birinci seansı yükselişle kapatan İMKB ise, 33 puan düşüşle 36 bin 67'ye indi. 711.6 milyon YTL ile işlem hacminin düştüğü borsada, kâr realizasyonları etkili oldu.