Yuan ile ticaret kararı ihracatçıyı sevindirdi

SEVGİ SAYAR BAŞARAN
İSTANBUL - Çin Başbakanı Wen Jiabao ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan arasında dün imzalanan 8 uluslararası anlaşma içinde yer alan dolar yerine TL ve yuan ile ticaret kararı ihracakçıyı sevindirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi, kararın ihracatçıya az da olsa nefes aldıracağını söyledi.
Türkiye ile Çin arasında 17 milyar dolarlık bir ticaret hacmi bulunduğunu dış ticaret açığının ise Türkiye aleyhine olduğunu dile getiren Büyükekşi kararı şöyle değerlendirdi: “Çin ile aramızda büyük bir ithalat var. Bu nedenle dış ticaret açığımız çok büyük. Bunun yanında TL aşırı değerleniyor. Bu nedenle ihracatçı siparişi alıp yükleme yapana ve parasını alana kadar ciddi zarar ediyor. Eğer Çin’e TL ile ihracat yapmaya başlarsak en azından kur kaybından dolayı yaşanan zararı karşılayabiliriz.
Büyükekşi, daha önce yerel para birimleriyle ihracat yapılmasına ilişkin anlaşmalar imzalanan İran ve Rusya ile uygulamanın ise başarısız olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Daha önce Rusya ile bu uygulamanın başladı. Şu ana kadar Rusya’ya TL ile yapılan ihracatta büyük bir başarı olmadı. Kriz zamanında Türk ihracatçılar özellikle Rusya’nın para birimi Ruble’ye güvenmedikleri için TL ile ihracatı çok tercih etmedi. Çünkü Ruble değer kaybettiği için zarara uğrama endişeleri vardı.”