Yüce Divan'da bakan kapışması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, tanıklık yaptığı Yüce Divan'da, sanık olan eski bakanlara yüklendi.

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, tanıklık yaptığı Yüce Divan'da, sanık olan eski bakanlara yüklendi. Onların dönemlerinde aşırı tahminlere dayalı doğalgaz anlaşmaları yapılarak ülkenin ağır yük altına sokulduğunu, kendilerinin ise anlaşmaları değiştirip yükü hafiflettiklerini savunan Güler, Mavi Akım'ın ise artık bir realite, bir ihtiyaç olduğunu açıkladı.
Güler, enerji alanında güçlü lobilere dikkat çekerken, sanık Ersümer, Güler'e 'bakan değil AKP'li gibi konuşuyorsun' diyerek tepki gösterdi.
Dava kasıma ertelendi
Enerji ihalelerine fesat karıştırmakla suçlanan eski bakanlar Cumhur Ersümer ile Zeki Çakan'ın Yüce Divan'da yargılandığı davada Bakan Hilmi Güler tanık olarak dinlendi. Güler, "Enerjiyle ilgili konularda lobiler, taraflar var... Bir tasarım var gibi gözüküyor" şeklindeki sözlerinin ne anlama geldiği sorusunu şöyle yanıtladı: "O dönemde doğalgaz kontratları ve aşırı tahminlerin sonucu karşılaşılan bir durumu anlattım. Aşırı tahminler olmuş. Çok yönlü ve karmaşık bir süreci var, ben objektif gözlemimi aktardım, suçlama amacıyla söylemedim. Sektör içinde kömürcüler, doğalgazcılar, hidroelektrikçiler, petrolcüler var, hepsinin tercihleri, beklentileri, hesapları farklı. Sanık bakanların bu lobilerle ilişkileri net olarak yok, ancak yansımalarına baktığımız zaman ağır bir yük var" diye yanıtladı. Güler, "Davaya konu anlaşmaların neden devam ettirildiği" sorusuna "Bunu düzeltmeye kalktığımızdan itibaren çok büyük tepkiyle karşılaştık" yanıtı verirken, sanık avukatlarının , "Yatırım programında yer almadığı halde gerçekleşen bir projeniz oldu mu?" sorusuna "Beni sanık durumuna mı koyuyorsunuz?" tepkisini gösterdi. Gergin geçen dava kasım ayına ertelendi.