Yücel, kendi 'Uğur'unu yarattı

Giresun'un Piraziz ilçesine bağlı Şeyhli Köyü'nde altı çocuklu çiftçi bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelen, ilk ve ortaokulu okulu her gün 2 km'lik yol katederek okuyan Enver Yücel, bugün Türkiye ve yurtdışında eğitim veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları'nın sahibi.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Giresun'un Piraziz ilçesine bağlı Şeyhli Köyü'nde altı çocuklu çiftçi bir ailenin ferdi olarak dünyaya gelen, ilk ve ortaokulu okulu her gün 2 km'lik yol katederek okuyan Enver Yücel, bugün Türkiye ve yurtdışında eğitim veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları'nın sahibi.
Uğur Dershaneleri, Bahçeşehir Koleji, Bahçeşehir Üniversitesi, Uğur Yayınları ve Uğur Kariyer Merkezi'ni bünyesinde barındıran, 86 binden fazla öğrenciye eğitim veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları'nın temeli, bundan 30 yıl önce Laleli'de üç sınıflı bir dershanede atıldı.
Giresun'dan İstanbul'a
Giresun'unda doğan Enver Yücel'in, ilk gençlik yılları, fındık bahçelerinde geçti. Yazın ailesiyle fındık toplayan Yücel, kışın da okuluna devam etti. İlk ve ortaokulu başarıyla tamamladıktan sonra liseye devam edebilmek için İstanbul'a geldi. Bu yolculuk, Yücel'in hayatını değiştirdi. Karadeniz'den geldiği İstanbul'da Haydarpaşa Lisesi'nde yatılı okumaya başlayan Yücel, kendi değimiyle bu şehirde hayatı öğrendi.
Haydarpaşa Lisesi'ni bitiren ve üniversiteye hazırlanmak için Laleli'deki Uğur Dershanesi'ne giden Yücel'in hayatı dershanesinin satılığa çıkmasıyla değişti. 1974 yılında Uğur Dershanesi'ni 50 liraya üstelik 10 taksitle almayı başaran, Yücel'in önlenemez yükselişi de burada başladı.
Bir süre sonra Marmara Üniversitesi Matematik Öğretmenliği Bölümü'nü kazanan Yücel hem çalıştı, hem de okudu. Enver Yücel, o günleri, "Yeri geldi dershanenin temizliğini, sekreterliğini yaptım" diye özetliyor.
Laleli'deki dershaneyi bir süre sonra Bakırköy, Kadıköy ve Beşiktaş'ta açılan şubeler izledi. Dershanecilikte edindiği tecrübeyi özel eğitim kurumlarının yaygınlaşmasında kullanan Yücel, 11 yıl önce Bahçeşehir Koleji'ni faaliyete geçirdi.
5 bin öğrenci kayıtlı
Bugün Bahçeşehir Koleji'nde 1300 öğrencinin, tüm Türkiye'ye yayılmış 72 şubesi bulunan Uğur Dershanelerinde de 70-80 bin öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyen Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Başkanı Enver Yücel, "Tüm bu çalışmalarımızı bir üniversitesi ile taçlandırmak istedik. 1998'de Bahçeşehir Üniversitesi'ni kurduk. Üniversite için 30-40 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bugün altı fakültesi ve 17 bölümü olan üniversitemizde 3 bin 200'ü lisans olmak üzere, 5 bin öğrencimiz eğitim görüyor" diye konuştu.
Yücel şöyle devam etti: "İstanbul'un dışında Bursa'da da Bahçeşehir Koleji var. Çeşitli şehirlerde yeni şubeler açılacak."
Amerikalıya sınav hazırlığı
Geçen yıl Washinton DC'de Uğur Dershanesi'nin ilk yurtdışı şubesi Uğur Education'ı açtıklarını belirten Enver Yücel sözlerini şöyle konuştu:
"ABD'de de üniversiteye giriş sınavla. ABD'de 4 bin 500 üniversite var. Bunların 4000'i öğrencileri SAT (Scolastic Aptitude Test) adlı bir sınavla alıyor. Orada da öğrenciler sınava hazırlanmak için dershaneye gidiyor. ABD'li öğrencileri ve dünyanın çeşitli yerlerinden gelip ABD'de bir üniversite okumayı isteyenleri bu sınava hazırlıyoruz. Son bir yılda gösterdiğimiz bu başarı ABD'li yetkililerin de dikkatini çekti. Şimdi bize orada bir devlet okulunun işletmesini verecekler." ABD'de açtıkları bu dershaneyi Çin, Hindistan ve Güney Kore'de açacakları yeni dershanelerin izleyeceğini ifade eden Yücel, hedeflerinin dünya markası yapmak olduğunu söyledi.