Yüksek büyümeye devam

Sanayi üretimi şubatta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.9 artarak 2004'teki yüksek üretim artışı seviyesinin bu yıl da devam ettiği sinyalini verdi. Yılın ilk iki ayındaki üretim artışı ise yüzde 9.7'yle geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 9.5'lik artış hızının üzerine çıktı.

ANKARA - Sanayi üretimi şubatta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14.9 artarak 2004'teki yüksek üretim artışı seviyesinin bu yıl da devam ettiği sinyalini verdi. Yılın ilk iki ayındaki üretim artışı ise yüzde 9.7'yle geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 9.5'lik artış hızının üzerine çıktı.
Devlet İstatistik Enstitüsü, sanayi üretim endeksinin şubat sonuçlarını açıkladı. Buna göre şubatta, madencilik sektörünün üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 30.3, imalat sanayi üretimi yüzde 15.2 ve elektrik, gaz ve su sektörünün üretimi ise yüzde 7.8 artış kaydetti. Toplam sanayi üretimindeki artış ise tahminleri oldukça aşarak yüzde 14.9 olarak gerçekleşti.


Büyütmek için tıklayınız

Bayram geldi, üretim durdu
Sanayi üretimindeki artış oranının bu ölçüde yüksek gerçekleşmesinde geçen yıl şubat ayındaki uzun Kurban Bayramı tatili nedeniyle sanayi üretim hacminin yılın en düşük düzeyinde kalmış olmasının baz etkisi belirleyici oldu. 1997 yılındaki aylık ortalama üretim düzeyi 100 kabul edilerek oluşturulan ve üretim hacmini gösteren üretim endeksi bu yıl şubatta ise yüzde 117.7 düzeyinde oluştu. Madencilik üretimindeki yüksek oranlı büyüme de toplam sanayi üretim artışını yukarı doğru çekti.
Geçen yıl şubatta ise toplam sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14.7 artmıştı. Şubat 2004'te madencilik üretimi yüzde 2.1 azalırken imalat sanayi üretimi yüzde 16.2, elektrik gaz ve su üretimi ise yüzde 8.6 büyümüştü. DİE'nin bu yıl kapsamını önemli ölçüde genişlettiği sanayi üretim endeksinin ilk iki aylık ortalaması ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9.7 oranında arttı.
Geçen yılın aynı döneminde ise bu oran yüzde 9.5 olarak hesaplanmıştı. Ocak-şubat döneminde madencilik sanayi üretimi yüzde 22.7, imalat sanayi üretimi yüzde 9.9 oranında arttı. Elektrik, gaz ve su sektörünün üretiminde ise yüzde 4.6 artış kaydedildi. Geçen yıl ilk iki ayda madencilik üretimi yüzde 6.6 azalmış, imalat sanayi üretimi yüzde 19.4, elektrik, gaz ve su sektörünün üretimi ise yüzde 7.8 artmıştı. Sanayi üretiminde geçen yılki yüksek oranlı büyümenin üzerine bu yıl da yüzde 9.8 gibi bir yüksek büyüme hızına ulaşılması, Türkiye ekonomisinde geçen yıl kaydedilen yüksek büyümenin bu yılın ilk çeyreğinde de devam ettiğine işaret ediyor.
Tüpraş'ın negatif etkisi
Deri sektöründe üretim yüzde 21.7, giyimde yüzde 7.5, tekstilde yüzde 4.7, petrolde ise yüzde 9.8 düştü. Petrol ürünleri yüzde 14.48 ile imalat sanayisi içerisinde en yüksek ağırlığa sahip bulunuyor. Bu nedenle Tüpraş'ın üretimindeki azalış, şubatta imalat sanayi artışını 1.4 puan, ocak-şubat döneminde 1.1 puan aşağı çekti.
Artışı otomotiv sürüklüyor
Hem şubat hem de ocak-şubat döneminde imalat sanayi üretiminde kaydedilen yüksek oranlı büyümeleri otomotiv sektörünün üretimi sürükledi.
İmalat sanayi üretimi içerisinde yüzde 6.27'lik bir ağırlığa sahip bulunan taşıt araçları sektöründe şubatta yaşanan yüzde 42.2'lik artış, imalat sanayisindeki toplam artışa 2.7 puanlık, ocak-şubat dönemindeki yüzde 21.6'lık artış ise ocak-şubat dönemindeki toplam artışa 1.4 puanlık katkı yaptı. Şubattaki en yüksek üretim artışı ise sektör içerisinde düşük ağırlığı bulunan büro makinelerinde gözlendi. Şubatta büro makineleri imalatı yüzde 105.5 arttı.
Metalik olmayan maddelerin imalatında yüzde 85.5, tıbbi hassas ve optik aletlerde yüzde 71.2, metal eşyada yüzde 51.8, elektrikli makine imalatında yüzde 47.6, mobilyada yüzde 41.6, plastik ve kauçuk ürünlerinde yüzde 39.7, ağaç ve mantar ürünlerinde yüzde 34.7, kâğıt ürünlerinde yüzde 24.2, makine-teçhizat imalatında yüzde 23.1 artış gözlendi.