Yüksek rekolte fındık işçisine yaradı

Karadeniz Bölgesi'nde bu sezon fındıkta yaşanan yüksek rekolte, fındık bahçesi sahiplerini memnun ederken, toplama işinde çalışacak işçi bulmakta ise güçlük yaşanıyor.

ORDU - Karadeniz Bölgesi'nde bu sezon fındıkta yaşanan yüksek rekolte, fındık bahçesi sahiplerini memnun ederken, toplama işinde çalışacak işçi bulmakta ise güçlük yaşanıyor. Fındık bahçesi sahipleri, işçi sıkıntısı nedeniyle, özellikle Güneydoğu Anadolu'dan gelen mevsimlik işçilere rağbetin arttığını belirtirken, işçiler arasında, Gürcistan'dan kaçak olarak fındık toplama işinde çalışmak için gelenlere de rastlanıyor.
Ordu Ziraat Odası Başkanı Onur Şahin, ürünün bu sezon bol olduğuna dikkati çekerek işçi ücretlerinin doğal olarak belirlenen rakamın üstüne çıktığını söyledi. Ordu Valiliği'nin kararı gereği fındık işçiliğinde çalışacaklara verilecek ücretlerin yemekli 15 YTL, yemeksiz ise 17 YTL olduğunu hatırlatan Şahin, ancak işçi bulmakta zorluk çekilmesi nedeniyle ücretlerin 25-30 YTL'ye çıktığına dikkat çekti.
'Karaborsaya düşer'
Kendilerinin il dışından 1500 işçi getirdiklerini belirten Şahin, "Ziraat Odası olarak bu sezon 1500 fındık işçisi getirdik ve bunlar geldikleri gün çalışmaya başladı. Bölgemize Güneydoğu'dan fındık işçileri geliyor. Bunlar gelmese fındık işçiliği adeta karaborsaya düşer" dedi. Bahçe sahipleri ise ürünün bir an önce toplanması için işçilerin istedikleri ücreti vermek zorunda kaldıklarını vurguladı.
Şahin, üreticilerin fındığı pazara indirmeden önce, hükümetin 25 Ağustos'a kadar fındık taban fiyatını en az 5 YTL olarak açıklaması gerektiğini söyledi. Fındık fiyatının bu rakamın altında olması durumunda Karadeniz Bölgesi'nde ekonomik yönden büyük çöküş yaşanacağını söyleyen Şahin, devletin 'Fındık alıyorum' sözlerinin bile büyük önem taşıdığını vurgularken şöyle dedi:
"Bu hafta sayın Başbakan ve ilgili bakanların düşüncesini alacağız. Ama 'Piyasaları bekleyeceğim, piyasalara göre fiyat vereceğim' derlerse, biz sayın Başbakanımıza da güveniyoruz, 15'inden sonrayı bekleyeceğiz, Pazara bir kilo bile fındık indirmeyecek ve fiyat açıklanana kadar bekleyeceğiz."
Giresun Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ali Kara da, 2006 ürünü fındık taban fiyatının en az 6.30 YTL olması ve bu fiyatın bir an önce ilan edilmesi gerektiğini savundu. Kara, 2006 ürünü fındık alımını gerçekleştirecek olan TMO'nun piyasaya 15 Eylül'de gireceğini kaydederek, şöyle devam etti:
Maliyet 3 YTL
"Bu tarih geç bir tarihtir. Çünkü, ürünün önemli bir kısmı ağustos ayının ikinci haftası ile 15 Eylül arasında pazara inmekte. 2005 ürünü fındık serbest piyasada 2-2.50 YTL'den işlem görmekte. TMO'nun bu tarihten önce alımlara başlamaması halinde 2006 ürünü fındık da aynı fiyat üzerinden işlem görecek. Fındığın kilogramının maliyetinin 3 YTL'nin üzerinde olduğu yetkili kurumlarca açıklanmıştır. Piyasaya müdahale olmaması halinde yeni ürün fındık maliyetin altında satılacak.