Yükseliş yorgunu İMKB yüzde 3 kan kaybetti

Yükseliş yorgunu İMKB yüzde 3 kan kaybetti
Yükseliş yorgunu İMKB yüzde 3 kan kaybetti

Global borsalarda dengeli seyir izlenmesine rağmen İMKB günü 1.532 puan düşüşle 47.243 puandan kapattı.

İSTANBUL - Son günlerde yükseliş konusunda zorlanan İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) dün genele yayılan satışlarla çok sert düşüş yaşadı. İMKB günü 1.532 puan düşüşle 47.243 puan seviyesinden tamamladı. Hisse senetlerinin ortalama değer kaybı ise yüzde 3.14 düzeyinde gerçekleşti.
Son günlerde İMKB’nin çıkışta zorlandığını öne süren borsacılar, dün global borsalarda aşırı bir zayıflık yaşanmamasına karşın İMKB’deki sert satışlara dikkat çekti. Piyasanın yükseliş için kullanacağı bir haber gelişme bulunmadığını söyleyen bir yetkili, “İMKB bu yüzden son günlerde yükselişte zorlanıyordu. Yükselemeyen borsada satışlarla dün düşüş görüldü. Endeks 46 bin 45 bin 800 puandaki desteklerine kadar geri çekilebilir” değerlendirmesinde bulundu.
Dün borsada satışların banka hisseleri önderliğinde başlayıp hemen ardından genele yayıldığını da belirten analistler, işsizlik gibi kötü çıkan makro ekonomik verilerin yanı sıra artan siyasi tansiyonun da son günlerdeki satış baskısında etkili olduğunu öne sürdüler. (Radikal)