Yumuşak iniş aralığa kaldı

Yumuşak iniş aralığa kaldı
Yumuşak iniş aralığa kaldı
Kasım ayında yüzde 8,4 artan sanayi üretimi, beklenen yavaşlamaya işaret etmedi. Analistler üretimin aralıkta azalacağı görüşünde

Sanayi üretimi 2011 yılının kasım ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre, yüzde 9,6 olan piyasa beklentisinin altında, yüzde 8,4 artış gösterdi. Sanayi üretimi aylık bazda ise bir önceki aya göre yüzde 8,6 azaldı. Ekonomistlerin önemli bir bölümü, sanayide beklenen yavaşlamanın net sinyallerinin kasım ayında alınmadığını fakat aralık ayında güçlü baz etkisi nedeniyle sanayi üretiminin yıllık bazda artış hızında yavaşlama olacağını ileri sürdü. Sanayi üretim verisinin ekonomik aktivitede gerçekleşmesi beklenen yavaşlamaya işaret edip etmediği konusunda görüş ayrılığında olan ekonomistler, Merkez Bankası’nın para politikasında sıkılaştırmayı sürdürmesinin de etkisiyle önümüzdeki dönemde yavaşlamanın daha da belirginleşmesini bekliyor. Takvim etkisinden arındırılmış endeks 2011 yılı kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5.2 artış, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 2.5 azalış gösterdi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre kasımda 2010 yılının kasım ayına göre, sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe yüzde 2,9, imalat sanayiinde yüzde 7,6, elektrik, gaz, buhar, iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektöründe de yüzde 16,9 artış görüldü.

Dayanıklı tüketim lider
Ana Sanayi Grupları Sınıflamasına göre, kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış yüzde 19,5 ile dayanıklı tüketim malı imalatında kaydedildi. Bu dönemde en fazla üretim azalışı yüzde 15,1 ile kokkömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında görüldü.

İvme kaybı somut değil

Ömer Zeybek/ING Bank Ekonomisti: Ekonomik aktivitede beklenen ivme kaybı henüz somut olarak ortaya çıkmadı. Merkez Bankası’nın sıkılaştırıcı politikasının ve güçlü baz etkisinin yansımasıyla birlikte önümüzdeki aylarda üretim verilerindeki artış hızının yavaşlayabileceği düşünülebilir.

Merkez’e yardımcı olur
Yarkın Cebeci/JP Morgan Ekonomisti: Yavaşlamanın erken kanıtı oldu. Merkez Bankası’nın daha fazla sıkılaştırmaya gitmesiyle yavaşlamanın belirginleşmesini bekliyoruz. Sanayi üretiminde aşağı yönlü sürpriz, halen enflasyonist baskıların ikincil etkilerini sınırlamada Merkez Bankası’na yardımcı olacak.

Yavaşlama sinyali yok
Gülay Elif Girgin/Oyak Yatırım Ekonomisti: Hâlâ güçlü seyreden endeks seviyesi dördüncü çeyrekte beklenen yavaşlama sinyalinin henüz olmadığını gösteriyor. Dördüncü çeyrekte GSYH’de yüzde 4’lük bir büyüme görmemiz ekonomide fazla yavaşlama olmayacağı anlamına geliyor.

Aralıkta yıllık artış negatif Haluk Bürümcekçi/EFG İstanbul : Önceki iki ayda mevsimsellikten arındırılmış veri 6 puan artmıştı. Bu çok yüksek bir artıştı, biraz bunu geri aldı. Aralıkta da biraz daha geri alacağını düşünüyorum, yani çok ılımlı bir yavaşlama diyebiliriz. Aralıkta yıllık artış negatif olacaktır.(radikal)

bigPara.com