Yunan adalarına ihracat tehlikeye girdi

Yunanistan Maliye Bakanlığı’nın ülkedeki ekonomik darboğaz nedeniyle Devlet Laboratuvarları Genel Müdürlüğü’nden Sakız ve Sisam adalarındaki kimya laboratuvarlarının kapatılmasını istemesi Egeli ihracatçıları alarma geçirdi.
Kuzey Ege adaları için sadece Midilli’de bir kimya laboratuvarının kalacak olmasının hem sıkışıklığa hem de zaman kaybına neden olacağı belirtiliyor.
İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi Metin Akdurak, “Adaların seramik, alüminyum doğrama, klozet taşı, lavabo gibi inşaat malzemeleri ile havlu, çarşaf, nevresim gibi tekstil otel ekipmanları başta olmak üzere her türlü çeyiz eşyası Ege Bölgesi’nden gidiyordu. 1998 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacmi 234 milyon dolardı. Şu anda yıllık 4 milyar doları buldu. Bu karar Kuzey Ege Yunan adaları ile Türk Ege sahillerinin bağlarını keser. Laboratuvarların kapanmaması için Yunanistan Dışişleri ve Maliye Bakanlığı’na mektup göndereceğiz” dedi.
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu da “Laboratuvarların kapanması, Sakız ve Sisam’a gelecek ürünlerin fiyatının artmasına neden olacak” diye konuştu.

bigPara.com