Yunan Alpha Türk bankası alacak

Türk bankacılık sektörüne bir Yunan bankası daha geliyor. Yunanistan'ın ikinci büyük bankası olan Alpha Bank'ın da Türkiye'den bir banka satın alacağı ifade edildi. Alpha Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Yannis Costopoulos, "Türkiye piyasasına gireceğiz.

İSTANBUL - Türk bankacılık sektörüne bir Yunan bankası daha geliyor. Yunanistan'ın ikinci büyük bankası olan Alpha Bank'ın da Türkiye'den bir banka satın alacağı ifade edildi. Alpha Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanı Yannis Costopoulos, "Türkiye piyasasına gireceğiz. Ancak olağanüstü adımlar beklemeyin" dedi. Yunanistan'da yayımlanan ekonomi gazetesi Imerisia'ya konuşan Costopoulos, "Türkiye, Bulgaristan ya da Romanya gibi değil. Türkiye'nin büyük bankaları güçlü, teknoloji seviyeleri yüksek. Onlarla rekabet etmek kolay değil" şeklinde konuştu. Reuters'ın haberine göre Costopoulos, Yunan bankalarının daha etkili rekabet için büyümeleri ve küresel ortamda aktif büyüklüklerinin 50 milyar avronun altında kalmaması gerektiğini söyledi.
Abank için görüşüyor
Aktif büyüklüğü 9.9 milyar avro olan Alpha Bank, Alternatifbank'la (Abank) ortaklık için Anadolu Grubu ile görüşen yabancı bankalar arasında bulunuyor. Anadolu Grubu İcra Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan bu aybaşında, Alternatifbank'ın yüzde 50'si için gelen tekliflerin mevcut piyasa değeri seviyelerinde olduğunu ve iki hafta içinde sonuca ulaşmayı beklediklerini açıklamıştı. Türkiye'ye daha önce iki Yunan bankası giriş yaptı. Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG), Finansbank'ın yüzde 46'lık hissesini 2.3 milyar avroya satın almıştı. Yunanistan'ın üçüncü büyüğü EFG Eurobank da, Tekfenbank'ın yüzde 70'ini 185 milyon dolar karşılığında aldı.