Yunan hava kuvvetlerinde grev

Yunan hava kuvvetlerinin pilotları tarihte ilk kez greve gitti. Diğer meslektaşlarına kıyasla maaşlarındaki sosyal sigorta kesintilerinin yüksek olmasını protesto eden teğmen ve...

ATİNA - Yunan hava kuvvetlerinin pilotları tarihte ilk kez greve gitti. Diğer meslektaşlarına kıyasla maaşlarındaki sosyal sigorta kesintilerinin yüksek olmasını protesto eden teğmen ve yüzbaşı rütbesindeki 800 pilot 13 Şubat'ta ortak eylem gerçekleştirdi. Yunan pilotlar sağlık nedenleri veya ruhsal yorgunluk gerekçesiyle savaş uçaklarının kokpitlerine girmeyi reddetti. 13 Şubat'ta tüm dikkatlerin bir gün sonra yapılan kabine değişikliğine çevrildiği anda hava kuvvetleri kurmaylarının örtbas çabaları sonucu bu direniş ancak bir hafta sonra ortaya çıktı.
Yunan basınında yer alan haberlere göre, ülkedeki hava üslerinde teğmen ve yüzbaşıların uçmayı reddetmeleri üzerine, savaş uçaklarının programlı tüm uçuşları ertelendi. Aralarında anlaşan Yunanlı pilotlar ise sadece Ege semalarında Türk savaş uçakları belirdiğinde taciz için uçaklarına binerek havalandı.