Yunan sahte rakıyı unutamadı

Yunan adalarına giden yolcuların yanlarında getirdiği bazı Türk rakılarının 'sahte olabileceği kuşkusuyla' imha edilmesi tepkilere neden oluyor.

İZMİR - Yunan adalarına giden yolcuların yanlarında getirdiği bazı Türk rakılarının 'sahte olabileceği kuşkusuyla' imha edilmesi tepkilere neden oluyor.
Türkiye'de geçen yıl yaşanan sahte rakı olayları sırasında Kos Adası'nda bir yolcuda sahte rakıya rastlanılması Yunanlıları korkuttu. Bu gelişme sonrası Yunanistan Tarım Bakanlığı, gümrüklere, halk sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle laboratuvar testinden geçmeden, yolcu beraberinde getirilen 'Yeni Rakı' markalı rakıların anında dökülerek imha edilmesi yönünde bir yazı gönderdi. Karar çerçevesinde yolcunun beraberinde getirdiği Yeni Rakı'lar imha edilmeye başlandı.
Gümrükçüler görüştü
Uygulamaya gösterilen tepkiler sonrası harekete geçen İzmir Gümrük Muhafaza Müdürlüğü, konuyu İzmir'de iki ülkeden gümrük müdürlerinin katıldığı toplantıda gündeme getirdi. İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü Nazım Bütün, İzmir'de yapılan toplantıda konuyu Yunanistan Gümrükler Genel Müdürü Roussakis Ellas'a aktardıklarını anlattı.
Türkiye'de yaşanan sahte rakı olayları sonrası alınan tedbirler hakkında bilgi verdiklerini söyleyen Bütün, rakı üreticisi şirketlerin bilyeli kapak gibi yatırımlarla sahte rakı olayının önüne geçtiğini anlattıklarını söyledi. Bütün, şunları söyledi:
Çözüm için girişim
"Sahte rakı yapımının alınan tedbirlerle artık mümkün olmadığını, bu düzenlemeye gerek olmadığını anlattık. Sadece bir marka rakının, yolcunun yanında dökülerek imha edilmesinin rencide edici olduğunu belirttik. Hatta kendilerine Yeni Rakı hediye ettik. Onlar da konunun Tarım Bakanlığı nezdinde çözümünün gerektiğini ifade ettiler. Konuyla ilgili girişimlerimiz sürüyor."
Yeni Rakı'nın üreticisi Mey İçki Pazarlama Direktörü Cihan Kırımlı, yaşanan olayın Türk rakısına yapılmış bir haksızlık olduğunu ifade etti. Konudan kendilerinin de yeni haberdar olduğunu söyleyen Cihan Kırımlı, şunları söyledi: "Bu konuda derhal gerek Avrupa Birliği, gerekse Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimlerimiz olacaktır. Yunanistan dünya rakı pazarında her zaman Türk rakılarını rakip olarak görmüştür. Mey ürünleri her geçen gün daha da büyüyerek dünya pazarındaki yerini sağlamlaştırmaktadır. AB ülkeleri ve ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihracatımız sürüyor."
'FDA onayına sahibiz'
Yeni Rakı FDA (US Food and Drug Administration) onayına sahip dünyadaki tek rakı markasıdır." Kırımlı sözlerini şöyle tamamladı: "İhracatta problem yaşamazken yolcuların taşıdığı rakılarda yaşanan bu sıkıntının acil olarak giderilmesi gerektiğini düşünüyoruz."