Yunan 'trajedisi'

Yunan 'trajedisi'
Yunan 'trajedisi'
Euro Bölgesi maliye bakanlarının ikinci yardım paketini askıya aldığı Yunanistan'da kaos her geçen gün büyüyor

İşsizlik korkusu Yunan halkını ölüme sürüklüyor. Yunan parlamentosunun pazar günü onayladığı kemer sıkma politikalarının kurbanlarından İşçi Konut Örgütü’nün kapatılacak olması kurum çalışanı Harikleia Lambrousi’yi intiharın eşiğine getirdi. Kocasıyla birlikte aynı kurumda çalışan Lambrousi gözyaşları içinde binanın ikinci katının pencerelerine atlamak için çıktı. Kronik bir hastalığı olan çocuğu olduğunu söyleyen Lambrousi’nin intihar eylemi kurum çalışanlarını da etkiledi. Lambrousi’yi atlamaktan vazgeçirmek için itfaye, polis ve müzakereciler seferber olurken, ağlayan annesini de polisler yatıştırmaya çalıştı. Halk işsizlik korkusuyla karşı karşıya kalırken Euro Bölgesi maliye bakanları da kurtarma paketini onaylamak için yapacakları toplantıyı erteledi.

Seçime kadar para yok
Euro Bölgesi maliye yetkililerinin, Yunanistan için hazırlanan yardım paketinin kısmen veya tamamen ertelenmesinin yollarını değerlendirdiği, fakat buna rağmen Yunanistan’ın temerrütte girmesinin engelleneceği bildirildi. Reuters’a bilgi veren kaynaklar, Yunanistan’a mali yardımın nisanda yapılması beklenen seçimlere kadar ertelenebileceğini kaydetti. Maliye bakanları, Yunanistan’daki siyasi liderlerin imzalı taahhütlerini de yetersiz bularak, büyüklüğü 130 milyar euroyu bulan ikinci yardım paketine onay vermek istemiyor. Yunanistan için hazırlanan paketin geciktirilmesi veya parçalara ayrılması önerisini değerlendiren Euro Bölgesi yetkilileri, böylece ani bir temerrüdün önleneceğini ve topyekûn bir yükümlülük altına da girilmesine gerek kalmayacağı görüşünde. 20 Mart’a kadar 14.5 milyar euroluk borç ödemek zorunda olan Yunanistan, gerekli desteği alamaması halinde düzensiz bir iflasa doğru sürüklenebilir. Piyasalar ise Çin Merkez Bankası Başkanı Zu Siçuan’dan Euro Bölgesi’ne gelen destekle tutundu.

Avrupa iflasa hazırlıklı
Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, “Yunanistan borçları yüzünden iflas ederse, Avrupa buna iki yıl önceye göre daha hazırlıklı” dedi.

Cumhurbaşkanı maaştan vazgeçtİ
Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, ikinci kurtarma paketi için yapılan tasarruf çabaları doğrultusunda maaşından vazgeçti. Papulyas ile görüşen Maliye Bakanı Evangelos Venizelos, Papulyas’ın maaşından feragat ettiğini Başbakan Lukas Papadimos’a bildireceğini söyledi. (radikal)

bigPara.com