Yunanistan AB'yi ikna etti

Yunanistan AB'yi ikna etti
Yunanistan AB'yi ikna etti
Komşu nihayet Avru-pa'yı ikna etti ve yardım dilimini almaya hak kazandı. Yuna-nistan'a 34.3 milyar euro haftaya verilecek.

Euro Bölgesi maliye bakanlarının oluşturduğu Eurogroup’a başkanlık eden Jean-Claude Juncker, Yunanistan’ın yolunda sağlam adımlarla ilerlediği konusunda ikna olduklarını ve yardım diliminin gelecek hafta verileceğini söyledi. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Yunanistan programında yer alacağını belirten Juncker, borçların sürdürülebilirliği hedefine ulaşılması için Yunanistan’ın ek önlemlere ihtiyaç duyup duymadığından ise emin olmadığını ifade etti. Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) Başkanı Klaus Regling, EFSF’nin Yunanistan’a şu andan itibaren mart sonuna kadar 49.1 milyar euro sağlamaya hazır olduğunu, 34.3 milyar euroluk bölümün ise hemen verileceğini söyledi.
Tahvil alımı tamam
Yunanistan’ın tahvil geri alım ihalesine toplam 31.8 milyar euroluk katılım gerçekleşirken, tahviller için ödenen fiyatın ülkenin borç yükünün 2020 itibariyle GSYH’nin yüzde 124’üne çekilebilmesi için yeterli olmayacağı belirtiliyor. İhaleyle Avrupa fonlarından 10 milyar euro kullanarak 30 milyar euro dolayında tahvilini nominal değerinin epey altında geri aldı. Borçlar net 20 milyar euro azalacak. Borçların 2020 itibariyle GSYH’nin yüzde 126.6’sına düşürülebileceği görülüyor. ( EKONOMİ SERVİSİ)

bigPara.com