Yunanistan berber koltuğunda

Yunanistan berber koltuğunda
Yunanistan berber koltuğunda
Yunanistan ile kreditörler arasındaki borç takası görüşmelerinde, yatırımcılar yüzde 65-70'lik kayba razı oldu. İşlem sonrasında Yunanistan'ın borcu yaklaşık 100 milyar euro azalacak

‘Saç tıraşı’ olarak adlandırılan Yunanistan’ın borçlarının indirilmesi operasyonunda sona gelindi. Yunanistan ile kreditörleri arasında borç takası konusunda yürütülen görüşmelerde ortak bir noktaya doğru yaklaşıldı. Yatırımcıların, kaybının yüzde 65-70 arasında olabileceği belirtildi. Yunanistan Başbakanı Lucas Papademos, Maliye Bakanı Evangelos Venizelos ve özel kreditörlerin temsilcisi IIF Başkanı Charles Dallara’nın bir araya geldiği toplantıda iki tarafın sonuca yaklaştığı, yeni tahvillerin 10 yılı geri ödemesiz 30 yıl vadeli olacağı, kupon ödemelerinin kademeli olarak artacağı ve ortalamasının ise yüzde 4 civarında olacağı ifade edildi.


Borç azalacak

Euro Bölgesi liderlerinin ekim ayının son haftasında Brüksel’de vardığı anlaşmaya göre, bankalar ve finans kuruluşları ellerindeki Yunan tahvillerinde yüzde 50 oranındaki indirimi gönüllü olarak kabul etmişti. Böylece Yunanistan’ın borç yükü 100 milyar euro azalacak ve ülkenin yüzde 160 olan borç seviyesi 2020 yılına kadar yüzde 120’ye düşecek. Anlaşma uyarınca Euro Bölgesi Yunan özel sektörüne 30 milyar euro destekte bulunacak. Yunanistan için bu paketin toplam miktarı 130 milyar euroya ulaşacak. Brüksel’de 21 Temmuz’da düzenlenen zirvede AB liderleri Yunanistan için yardım paketini 109 milyar euro olarak kabul etmişti.
Analistler Yunanistan’ı kısa vadede rahatlatacak bu planın orta vadede sorunları çözmeyeceği görüşünde. Euro Bölgesi borç krizinde sorunun çözümünde daha somut adımların atılması gerektiği vurgulanıyor.


Merkel görüşmede

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yarın Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Pazartesi günü ise Avrupa Komisyonu Başbakanı Jose Manuel Barroso ve AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile görüşecek. Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert, düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Merkel’in Lagarde, Barroso ve Rompuy ile 30 Ocak’ta düzenlenmesi beklenen AB zirvesine hazırlık amacıyla bir araya geleceğini bildirdi.
Seibert ayrıca Merkel’in pazartesi günü Belçika Başbakanı Elio Di Rupo, perşembe günü ise İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile görüşmesinin beklendiğini belirtti.  ( Ekonomi Servisi)


Yunanistan nasıl kurtarılıyor?

Yatırımcılar yüzde 65-70 kayba katlanacak.
Yeni tahviller 10 yılı geri ödemesiz olacak.
Yeni tahvillerin vadesi 30 yıl olarak belirlendi.
Kupon ödemeleri kademeli olarak artacak.
Kupon ortalaması yüzde 4 civarında olacak.

bigPara.com