Yunanistan greve hazırlanıyor

Yunanistan greve hazırlanıyor
Yunanistan greve hazırlanıyor

Yunanistan?da sendikalar hükümeti protesto etmek için dün 24 saatlik grev başlattılar.

ATİNA- Yunanistan’da sendikalar Başbakan Yorgo Papandreu’nun önceki gün açıkladığı ülkenin kamu borcunun indirilmesine yönelik önlem paketine sert çıktı. İngiliz Financial Times gazetesinin haberine göre, bugün 24 saat boyunca greve gitmeye hazırlanan sendika yetkilileri, Yunanistan’da çalışan her bir kişinin haklarını savunmak için müdacele kararı aldı.
Yunanistan’ın sosyalist Başbakanı Yorgo Papandreu ise devlet başkanı ve muhalefetle görüşerek grevleri önlemeye ve ülke geneline yayılma ihtimali bulunan sosyal çalkantı riskini gidermeye çalışıyor. Papandreu, devlet başkanı Karalos Papoulias ile alınacak ekonomik önlemelerin tartışıldığı iki saatlik görüşme sonrası yaptığı açıklamada önlemlere ilişkin bazı hususlarda fikri birlik içinde bulunduklarını belirtti. 

‘Ekonomi için felaket olur’
Yunanistan’ın muhafazakâr Yeni Demokrasi (New Democracy) partisi ise Papandreu ile anlaşmaya yanaşmadı. Partinin lideri Antonis Samaras, “Mevcut durum bu şekilde devam ederse, ekonomi için felaket olur” uyarısında bulundu. Salı günü açıklanan Papandreu hükümetin eylem planında aylık geliri 3 bin doları geçen çalışanların ücretlerinin dondurulması, savunma harcamalarında indirime gidilmesi, yüksek ikramiyelere vergi konması gibi hususlar bulunuyor. (Radikal)