Yunanistan iflastan kurtuldu

Yunanistan iflastan kurtuldu
Yunanistan iflastan kurtuldu
IMF ve Euro Bölgesi maliye bakanları komşuya 43.7 milyar euroluk yardım dilimini onayladı. Ülkenin borçları da 40 milyar euro kırpıldı.

Euro Bölgesi maliye bakanları ve Uluslararası Para Fonu (IMF), Yunan ekonomisini iflastan kurtaracak gerekli yardım dilimini acilen serbest bırakabilmek için, bu ülkenin borçlarının azaltılması için anlaşmaya vardılar. Maliye bakanları ve IMF Başkanı Christine Lagarde’ın önceki gece yaklaşık 12 saat süren toplantısı sonunda Yunanistan’ın borcunun 40 milyar euro düşürülerek, 2020 yılına kadar GSYH’ye oranının yüzde 124’e indirilmesine karar verildi. Ayrıca, Yunanistan’ın borcunun 2022 yılına kadar yüzde 110’un ciddi oranda altına indirmek için adımlar atılacağı belirtildi.
Yunanistan’a 43.7 milyar euroluk yeni kredi dilimine onay sürecinin başlatılması kararlaştırıldı. Bunun 10.6 milyar eurosunun bütçe finansmanı ve 23.8 milyar eurosunun bankalara sermaye takviyesi olarak gelecek ay serbest bırakılacağı ve kalan 9.3 milyar euronun Atina’nın taahhüt ettiği vergi reformunu hayata geçirmesi şartıyla 3 taksit halinde 2013’ün ilk çeyreğinde ödeneceği belirtildi. Euro Bölgesi maliye bakanları, Yunanistan’a 43.7 milyar euroluk kredi dilimine ulusal onay süreçlerinin ardından 13 Aralık’ta nihai onay verecek.

40 milyar euroluk tıraş

Yunanistan, bu süreçte Euro Bölgesi’nin desteğiyle özel sektörün elindeki tahvillerini üçte bir fiyattan geri satın almaya çalışacak. Bu operasyon için Atina’ya 10 milyar euroya kadar kredi sağlanacak. Böylece Yunanistan’ın borçları 20 milyar euro kırpılacak. Borç faizinde 1 puanlık indirim, vadenin uzatılması ve bazı alacaklardan feragatla Yunanistan’ın borçları toplamda 40 milyar euro kadar kırpılarak sürdürülebilir hale getirilecek. Bu önlemler sayesinde Yunanistan’ın 2020 yılında normalde gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 144’ü düzeyinde çıkacağı hesaplanan kamu borç yükü yüzde 124’e düşürülecek. Hedeften sapılması durumunda ilave faiz indirimlerine başvurulabilecek. Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras, Brüksel’de yapılan Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısında alınan kararlarla ilgili yaptığı değerlendirmede, artık Yunanistan için yeni bir günün başladığını söyledi.

Faiz yüzde 6’nın altına indi

Yunanistan’ın iflastan kurtarılmasının ardından euro 1.30’u aşarak bir ayın en yüksek seviyesini test ederken, içeride de kur ve faiz geriledi. Bono piyasasında gösterge kâğıdın faizi yüzde 6’nın altına inerek en düşük seviyesine düştü.

bigPara.com