'Yunanistan İzlanda veya Dubai değil yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz'

'Yunanistan İzlanda veya Dubai değil yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz'
'Yunanistan İzlanda veya Dubai değil yükümlülüklerimizi yerine getiriyoruz'

Almunia, ?Yunanistan mali sorunlarını çözmek için avro bölgesine güvenmemeli? dedi. FOTOĞRAF: DURSUNAYDEMİR /AA

LONDRA - Yunanistan Maliye Bakanı Yorgo Papaconstantinou ülkesinin finansal problemlerini çözmeye çalıştığını belirtip ayrıca avro bölgesi üyesi olarak yükümlülüklerini yerine getirdiğini söyledi.
Yorgo Papaconstantinou, İngiliz BBC televizyonunda yayınlanan söyleşisinde, “Yunanistan, bir sonraki İzlanda ya da sıradaki Dubai değildir. Egemen bir devlet olan Yunanistan bir AB üyesidir, ancak daha da önemlisi yapılması gerekenleri yapan bir hükümete sahiptir” dedi.
Yorgo Papaconstantinou, finansal sorunlarını çözmeye çalışan Yunanistan’ın, bunu açıklarını yüzde 4’e yakın düzeyde aşağı çekecek bir bütçe ile yapacağını belirtti. Harcamaları aşağı çekip devlet gelirlerini  artıracak önlemler alındığını belirten Papaconstantinou, uzun vadede ise vergi sistemi, bütçe süreci ve emeklilik reformu ile ilgili yapısal sorunların çözülmesi için de çalışıldığını söyledi.
Dün Avrupa Komisyonu’nun ekonomik ve parasal ilişkilerden sorumlu üyesi Joaquin Almunia ise,  Yunanistan’ın mali sorunlarını çözmesi için avro bölgesine güvenmemesi gerektiğini bir kez daha yineledi.   

Moody’s Yunanistan’da
Almunia, İspanyol El Pais gazetesinde dün yayımlanan söyleşisinde, “Eğer Yunanistan, sorunlarının üstesinden gelmesini sağlayacak gerekli tedbirleri almazsa, avro bölgesi bunları kendi adına üstlenmeyecektir” dedi.
Bu arada, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu olan Moody’s’in, dün Atina’ya gelerek ülkenin içinde bulunduğu mevcut  ekonomik durumu inceleme altına aldığı açıklandı. 

İncelemeye alındı
Adının açıklanmasını istemeyen bir Yunan hükümet yetkilisi Atina’da Reuters’e verdiği bilgide,  “Kurum bir karara varmadan önce durumu görmek için Atina’ya geliyor” dedi. Moody’s, Yunanistan’ın A1 olan kredi notunu muhtemel bir indirim beklentisiyle ekim ayında incelemeye almıştı. (Radikal)