Yunanistan Maliye Bakanı: IMF ve AB'nin yeni tekliflerine açığız

Yunanistan Maliye Bakanı: IMF ve AB'nin yeni tekliflerine açığız
Yunanistan Maliye Bakanı: IMF ve AB'nin yeni tekliflerine açığız
Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, iflasın eşiğindeki ülkesine koşullu olarak kredi veren IMF ve AB kurumlarıyla geçen hafta kopan müzakerelerin ardından, "Yunanistan yeni tekliflere açık" mesajını verdi. Ardından Almanya Başbakanı Merkel'e çağrıda bulundu: Çözümün anahtarı elinde. Umarım bunu kullanır.

RADİKAL- Varufakis, Alman Bild gazetesine verdiği demeçte, IMF ve AB kurumlarının kurtarma paketinin uzatılmasının koşulları hakkında yeni ve iyi tekliflerle gelmesi durumunda, bunu gelecek hafta içinde görüşmeye hazır olduklarını açıkladı.

Hükümetin, uluslararası kurumların öne sürdüğü ve kendileri açısından kabulü mümkün olmayan talepler nedeniyle 5 Temmuz'da kurtarma paketi hakkında halk oylamasına gitme kararı aldığını hatırlatan Varufakis, Yunanistan'ın IMF ve AB kurumlarının yeni tekliflerine açık olduğunu belirterek, "Biz, vatandaşların kararlarını şekillendireceği bu süre zarfında müzakereler için yine hazır olacağız" diye konuştu.

Euro Bölgesi'nden Yunanistan'a ret


Hükümetin, vatandaşlara referandumda "hayır" oyu kullanmaları çağrısında bulunduğunu hatırlatan Varufakis, IMF ve AB kurumlarının, yeni tekliflerle gelmeleri ve anlaşmaları durumunda bu pozisyonun değişebileceğini söyledi.
Varufakis, "Biz de yapmış olduğumuz çağrıyı değiştirebilir, seçmene 'evet' oyu kullanmaları çağrısında bulunabiliriz" ifadelerini kullandı.
Krizin aşılabilmesi için AB liderlerinin adım atması gerektiğini ifade eden Varufakis, "Çözümün anahtarı, en önemli ülkeyi temsil eden Başbakan Merkel'in elinde. Umarım bunu kullanır" şeklinde konuştu.
Merkel, geçen hafta yaptığı açıklamada, IMF ve AB kurumlarının kurtarma paketinin uzatılması konusunda Yunanistan'a yaptıkları öneriyi "olağanüstü cömert bir teklif" olarak nitelendirmiş ve Atina'nın bunu kabul etmesini istemişti.

MERKEL PARTİ LİDERLERİYLE BULUŞACAK

AB üyeleri ile Yunanistan arasındaki krizin büyümesi ve Yunanistan'ın borçlarını ödeyememe tehlikesiyle karşı karşıya gelmesi, kamuoyunda "Yunanistan'ın avrodan ayrılması" tartışmalarını alevlendirirken, siyaset dünyasında da kaygılara yol açtı.
Hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Başbakan Angela Merkel'in Yunanistan konusundaki son gelişmeler üzerine parlamentoda temsil edilen siyasi partilerin liderleri ve meclis grup başkanlarıyla pazartesi günü Başbakanlık'ta bir araya geleceğini açıkladı.
Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) lideri Sigmar Gabriel de son gelişmeler üzerine İsrail'e yapmayı planladığı resmi ziyareti iptal etti.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'a seyahat edecek yurttaşlarına yanlarında yeterli miktarda nakit para bulundurmaları, güncel gelişmeleri ve seyahat uyarılarını yakından takip etmeleri tavsiyesinde bulundu.

(AA)

bigPara.com