Yunanistan sıfırı tüketti!

Yunanistan sıfırı tüketti!
Yunanistan sıfırı tüketti!
Euro Bölgesi maliye bakanlarının 31.5 milyar euroluk yardım dilimini henüz serbest bırakmadığı Yunanistan'ın nakit rezervleri alt sınıra dayandı.

130 milyar euroluk yardım paketinin yeni dilimini bekleyen Yunanistan’ın nakit parası tükendi. Yunanistan Maliye Bakanı Yardımcısı Christos Staikouras, ülkenin elindeki nakdin hızla tükendiğine dikkat çekerek, “Nakit rezervlerde durum sınırda” dedi. Yunanistan’a ilişkin artan endişelerin etkisiyle euro, dolar karşısında 1.2700 seviyesinin altına inerek iki ayın en düşük seviyesini gördü. Avrupa borsalarında yüzde 1-2 arasında düşüşler yaşandı. 

Temerrüt riski yok
Yunanistan Maliye Bakanlığı yetkilileri, yeni yardım diliminin ay sonuna doğru serbest bırakılmasının beklendiğini ve bu nedenle vadesi 16 Kasım’da dolan 5 milyar euroluk kısa vadeli borcun çevrilmesinin düşünüldüğünü açıkladı. Avrupa Birliği yetkilileri de, Euro Bölgesi maliye bakanlarının pazartesi günü Yunanistan’a acil krediyi serbest bırakmaları beklenmese de, bu ülkenin hiçbir şekilde 16 Kasım’da temerrüde düşmesinin söz konusu olmayacağını ileri sürdü. Yunanistan’da ülke çapındaki yoğun protestolara rağmen, AB ve IMF’den tahsis edilen kredinin 31.5 milyar euroluk yeni diliminin alınabilmesi için gereken 13.5 milyar euroluk kemer sıkma önlemleri bu hafta parlamentoda onaylandı.
Yeni önlemler ücret ve emekli maaşlarında kesintilerle yeni vergi artışlarını içeriyor. Savunma harcamalarında kesintiler ve sağlık sektöründe yeni düzenlemeler getiren önlemler arasında emeklilik yaşının 65’ten 67’ye çıkarılması, kamuda işten çıkarmaları kolaylaştıran maddeler de bulunuyor.


İŞSİZLİK
Yüzde 25,4

GENÇ İŞSİZLİK
Yüzde 58

İŞSİZ SAYISI
1.267.595

KAMU BORCU
162.6 milyar euro

BÜTÇE AÇIĞI/GSYH
Yüzde -7,0