Yunanistan'a ilk gaz 15 Temmuz'da

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Mısır'dan gelen Arap gazının Yunanistan bağlantısını bitirdiklerini ve 15 Temmuz'da Yunanistan'a ilk gazın verileceğini söyledi.

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Mısır'dan gelen Arap gazının Yunanistan bağlantısını bitirdiklerini ve 15 Temmuz'da Yunanistan'a ilk gazın verileceğini söyledi. Bakan Güler, yenilenebilir enerjiden üretilen elektriğe yedi yıl olan alım garantisini ise 10 yıla çıkarmak için çalıştıklarını açıkladı.
Basınla sohbet toplantısı düzenleyen Güler, uluslararası projeler hakkında da konuştu. Güler iki gün önce İsrail ile mutabakata varılan Karadeniz-Kızıldeniz boru hattı ile petrol, doğalgaz, su ve elektriğin geçeceğini ve bunun dünyada ilk kez gerçekleştirilen bir proje olduğunu söyledi. Güler, bu proje ile Filistin, Ürdün gibi ülkelere su götürüleceği için bölgedeki su geriliminin hafifleyeceğini, boğazların yükünün azalacağını vurguladı.
Şahdeniz projesinin bu kış devreye alınacağını açıklayan Güler, Azerbaycan ve Gürcistan'ın gaz talebinin artırılması için Botaş ile görüştüklerini söyledi.
Gaz Yunanistan'dan İtalya'ya gidecek
Mısır'dan gelen Arap gazının, Yunanistan bağlantısını bitince Temmuzun 15'inde ilk gazın verileceğini belirten Güler, Yunanistan bağlantısının ardından gazın Adriyatik'i geçerek İtalya'ya ulaşacağını söyledi.
Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına paralel olarak ayrıca ileride düşünülebilecek bir proje olarak Irak doğalgazının gelmesi konusunda da görüşmeler yaptıklarına işaret eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Rus doğalgazını Türkiye'ye taşıyan Mavi Akım'ın Ankara'dan sonra güneye uzatılması konusunda görüşmelerin sürdüğünü söyledi.'Doğalgaza zam yok'
Bakan Güler, "Doğalgaza zam yok, elektriği yakından takip ediyoruz" dedi. Güler, Türkiye'nin elektriği en ucuz kullanan ülkelerden biri olduğunu, Avrupa'da konutlarda elektrik fiyatı ortalamasının kilovat saatte 23,6 cent iken, Türkiye'de 8 cent, Avrupa'da 8,6 olan sanayi ortalamasının Türkiye'de 5,5 cent olduğunu söyledi.
Yaklaşık dört yıldır elektriğe zam yapmadıklarını söyleyen Bakan Güler, "Enerji fiyatlarını düşük tutarak sanayi sektörüne 10 milyar YTL, konuta da 5 milyar YTL katkıda bulunduk" dedi. Merkez Bankası Başkanı'nın (Önümüzü görebilmemiz için gaz, su ve elektriğe zam olacaksa gecikmeden yapılmalı sözlerinin hatırlatılması üzerine Güler, "Merkez Bankası Başkanı'nın böyle konuşup konuşmadığını bilmiyorum ama sizin sorunuza cevapla, dolar düşüşte, dolayısıyla doğalgaza zam yok. Elektrik olayını ise çok yakından takip ediyoruz. Değişen ortamda bütün şartları takip ediyoruz" yanıtını verdi.