Yunanistan'a yakıt olarak 300 ton zeytin çekirdeği

Yunanistan'a yakıt olarak 300 ton zeytin çekirdeği
Yunanistan'a yakıt olarak 300 ton zeytin çekirdeği
Tariş, ekonomik krizdeki Yunanistan'a yakacak olarak kullanmak amacıyla zeytin çekirdeği saacak.

BALIKESİR - 76 Nolu TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi, Burhaniye'den Yunanistan 'a kalorifer ve soba yakıtı olarak 300 ton zeytin çekirdeği ihraç edecek.

Yapılan anlaşma gereği ilk parti olan 25 ton zeytin çekirdeğini taşıyan tır, düzenlenen programla Midilli Adası'na gitti. Burhaniye merkezli 76 Nolu TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Fikret Akova, Burhaniye olarak komşu ülke Yunanistan'ı ısıtacaklarını söyledi.

Yaz aylarında Midilli'den bir heyet ağırladıklarını anlatan Akova, “Kendilerine kooperatifin fabrikasını gezdirirken, zeytin çekirdeğini ısıtmada kullandığımızı anlattık. Örneğini gösterdik. Çok etkilendiler. Satın almak istediklerini söylediler. Biz de kooperatif müdürümüzle birlikte ihracat konusunda araştırma yaptık. Şartlarını yerine getirdik. Bugün ilk partiyi yolluyoruz. Bugün bizim için çok önemli bir gün” diye konuştu.

Kooperatif Müdürü Emrah Öztürk ise zeytin çekirdeğinin 5 bin kaloriye yakın bir ısı verdiğini ifade ederek, “Bugün ilk parti olarak 25 ton zeytin çekirdeğini Yunanistan'ın Midilli Adası'na gönderiyoruz. Bu parti parti devam edecek. Toplamda 300 tonluk anlaşma yapıldı” dedi.

Öztürk, zeytin çekirdeğinin temiz bir yakıt olduğunu vurgulayarak, “Zeytin çekirdekleri ısıtmada kullanılıyor. Fazla atık bırakmıyor. Tamamen çevreci” ifadelerini kullandı. (aa)

bigPara.com