Yunanistan'da hükümetin 'sivil seferberlik'ni dinleyen yok

Kamyoncular araçlarına el konmasını önlemek için kendilerine ulaşan mecburi hizmet celplerini yırtıp, araç plakalarını söküyorlar
Haber: Yorgo KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA- Yunanistan’da hükümet ile bir haftadır grev yapan kamyoncular arasındaki çekişme komedyaya dönüştü. Kamyon, TIR ve tanker sahiplerinin grevi yüzünden büyük benzin sıkıntısının yaşandığı, milyonlarca ton meyve ve sebzenin çürüdüğü, turizmin de büyük darbe aldığı Yunanistan’da tam bir kaos hâkim.
Papandreu hükümetinin kamyoncular için ‘sivil seferberlik’ ilan etmesi komik olaylara neden olurken, devletin yasayı uygulamada büyük güçlükler yaşadığı da ortaya çıktı. Atina’da sokaktaki adam “Bu ne biçim sivil seferberlik? Maazallah savaş çıksa ne yapacaktık?” diyor. 

Ruhsatlar pul oldu
Hükümetin yeni ruhsat vermesinin yolunu açan yeni yasal düzenlemesiyle araç ruhsatları üçte iki oranında değer kaybettiği için grev yapan kamyoncuların direnişi kırmak için Yunanistan ‘sivil seferberlik’ ilan etti.
Ülkenin savunmasının yanısıra tabi affet, sağlık ve kamu yararı için tehlikeli durumlarda uygulanabilen ‘sivil seferberlik’ çerçevesinde kamyoncular mecburi hizmete çağrılacak, araçlarına da geçici olarak el konacaktı.
Yasa, seferberlik çağrısına uymayanlara altı ay ile üç yıl arasında hapis ve araç ruhsatının iptalini öngörmesine rağmen, kamyoncular ellerine ulaşan mecburi hizmet celplerini yırttılar, araçlarına el konmasını önlemek için de plakalarını söktüler.
Şu anda Yunanistan yollarında binlerce plakasız kamyon, TIR ve tanker bulunuyor. Polis de aracın kime ait olduğunu bilemediği için el koyamıyor.
Mecburi hizmet celplerinin kamyonculara ulaşması da büyük gecikmeyle yapılabiliyor. Atina’da 2500 kamyoncuya celpler ulaştı ama ülkenin ikinci büyük şehri Selanik’de mecburi hizmet için celp alan tek bir kamyoncu yok.  Papandreu hükümeti,  silahlı kuvvetlerin devreye irmesini kararlaştırdı. Havaalanları, hastaneler ve devlet birimlerinin yakıt ihtiyacı ordunun tankerleri tarafından karşılanacak. Grevci kamyoncular ile askerler arasında olay çıkmaması için askeri tankerlere polis refakat edecek. Adaların benzin ihtiyacı için de Yunan Deniz Kuvvetleri’nin tanker gemileri kullanılacak.