Yunanistan'daki sivil seferberliğe kamyoncu uymuyor, gerilim arttı

Yunanistan'daki sivil seferberliğe kamyoncu uymuyor, gerilim arttı
Yunanistan'daki sivil seferberliğe kamyoncu uymuyor, gerilim arttı

Yasa uyarınca ellerine celp ulaşan araç sahipleri çalışmadıkları takdirde tutuklanacak, araçlarına el konulacak ve ruhsatları iptal edilecek. Ancak grevci araç sahipleri hükümetin çağrısına uymuyor. FOTOĞRAF: REUTERS

Yunan hükümeti, üç gündür grev yapan kamyon, TIR ve tanker araçları sahipleri için 'sivil seferberlik' ilan etti. Nakliyeciler, 'Biz direksiyon başına geçmeyeceğiz. Hükümet isterse araçlarımıza el koyabilir. O zaman da şoförler bulup çalıştırsınlar' diyor
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunanistan’da taşımacılık sektöründe günlerdir süren grev hayatı felç etti. Eczaneler ilaç sıkıntısı çekiyor, akaryakıt istasyonlarında benzin tükendi, onbinlerce ton gıda maddesi çürüdü, turizm büyük zarar gördü. Özellikle adalar büyük sıkıntı içinde.
Hükümet grevi engellemek için seferberlik ilan etti. Grev yapan araç sahipleri çalışmazsa tutuklanacak. Günlerdir kamyon, TIR ve tanker sahipleri grevde. Araçlar çalışmıyor, taşımacılık yapılmıyor. Araç sahipleri sektörde pazarın serbestleştirilmesini isteyen hükümeti protesto ediyor. Grev yüzünden ülke ekonomisi ciddi şekilde sarsılmış durumda. Grev sağlık sistemine büyük zarar verdi. Sevkiyat yapılamadığı için eczanelerde ilaç sıkıntısı var. Yunanistan’daki istasyonlarda benzin tükendi.

On binlerce ton gıda çürüdü
Onbinlerce ton gıda maddesi çürüdü. Yunanistan’da, karayolu taşımacılığının felce uğraması ve benzinin tükenmesi karşısında Yorgo Papandreu hükümetinin pazar gününden beri grev yapan kamyon, TIR ve tanker araç sahipleri için ‘sivil seferberlik’ ilan etmesi sonuç vermedi. Araç ‘sivil seferberlik’ kararını dün Ulaştırma Bakanlığı önünde olaylı bir gösteri ile protesto etti. Polis, bakanlık binasına girmek isteyen araç sahiplerini uzaklaştırabilmek için gözyaşartıcı bomba kullandı. Üç kişi yaralandı.
Sahip oldukları araçların değerini bir günde üçte bire indiren 1971’den geçerli ruhsat yasağının kaldırılmasına tepki için grev yapan nakliye araçları sahipleri, valiliklerde ve belediyeler tarafından dağıtılmaya başlanan seferberlik celplerini almayacakları, alanların da çalışmayacaklarını söylediler. 

‘Ne zaman uygulanır?’
Yunanistan Nakliyatçılar Birliği üyeleri, ‘Biz direksiyon başına geçmeyeceğiz. Hükümet isterse araçlarımıza el koyabilir. Kendi keyifleri bilir. O zaman da şoförler bulup çalıştırsınlar’ dediler. Başkent Atina’da ruhsatlı 260 tanker ve 2600 kamyon bulunuyor.
‘Sivil seferbelik’ yasası ülkenin savunmasının yanı sıra ülkenin tabi affet, sağlık ve kamu yararı için tehlikeli durumlarda uygulanıyor.
Mevcut yasalar uyarınca Yunanıstan’da seferberlik çağrısına uyamayan araç sahipleri tutuklanacak. Yasa altı ay ile üç yıl arasında hapis öngörüyor. Ayrıca araçlara el konulacak. Ruhsatların bile iptal edilmesi mümkün. Nakliye araçları sahiplerinin grevi yüzünden Yunanistan’daki istasyonların yüzde 95’inde ‘akaryakıt bitti’ levhası var. Kendi tankerleri olan istasyonlarda benzin var ama sürücüler saatlerce kuyrukta beklemek zorunda. Sıcak havada kuyruklardaki halk perişan durumda bulunuyor.

Tatiller iptal edildi
Benzinsiz ya da mazotsuz kalma korkusu yüzbinlerce Yunan vatandaşının yaz tatilini iptal etmesine neden oldu.
Turizm Acentaları Birliği (HATTA) Başkanı, “Turizm için hayat durdu. Dört günde otellerdeki reservasyonların yüzde 40’ı iptal edildi” dedi.
Grev birkaç gün daha devam ederse gemiler de limanlarda bağlı kalacak. Gemilerin akaryakıt stokları tükenmek üzere. Bu durumda kıtasal Yunanistan ile pekçok ada arasında temas kesilecek.
Oto kiralama şirketlerinin cirosu da dört günde yüzde 50 azaldı. Girit adasında cumartesi günü 6 bin araç kiralanmıştı, dün bu sayı sadece 3 bindi. Tankerlerin yanı sıra kamyon ve TIR araçlarının da el frenini çekmesi adalarda ve Yunanistan’ın dağlık kesimlerinde gıda ve ilaç sıkıntısına yol açtı. Adalarda salgın hastalık halinde tehlike yaşanabileceği korkusu var.
Yunanistan hükümeti Avrupa Birliği ve IMF ile imzaladığı üç yılda 110 milyar avro kredi anlaşmasında nakliye sektöründeki sınırlamaların kaldırılması yükümlülüğü altına girmişti. 

Otel fiyatları yüzde 30 düştü
Yunanistan’da turizm sektörünün bu yıl 1 milyar avro zarar etmesinin bekleniyor. Yunan medyası, ülkenin ‘ağır sanayisi’ olarak nitelendirilen turizmde düşüş kaydedilirken, iyileşme sinyali alınmadığını belirtti. Otellerde doluluk oranında, tatil için en fazla tercih edilen bölgelerde bile, geçen yıla kıyasla yüzde 50 azalma yaşanıyor. İşletmecilerin, müşteri çekmek için odaların fiyatlarında yüzde 30’a varan indirimlere gittikleri ancak bunun dahi mevcut ortamın değişmesine yardımcı olmadığı belirtildi.