Yunanistan'ın en büyük bankası hisse satıyor

Yunanistan'ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG), Finansbank'ta yüzde 20'ye kadar hisse satışı için 6 bankaya yetki verdi.

NBG’nin Finansbank’ın yüzde 20’sini satarak 1 milyar euro ’nun üzerinde nakit elde etmeyi hedeflediği belirtiliyor. Şirketten yapılan açıklamada satış için yetki verilen bankalarin Credit Suisse, Deutsche Bank, Morgan Stanley, Merrill Lynch, Goldman Sachs ve HSBC olduğu ifade edildi. Borsada halka açıklığı yüzde 1’in altında olan Finansbank’in hisseleri açıklamanin ardından yüzde 10.8 yükseldi. 
Yunan basını daha önce NBG’nin satıştan elde edilecek parayla Yunan PostBank’ı satın alacağını ve Bank of Pireus ile birleşme görüşmesine başlayacağını yazmıştı. 

NBG Finansbank’ı 2006 yılında satın almıştı. İşadamı Hüsnü Özyeğin 2006 yılında Fiba Grubu’nun sahip olduğu Finansbank’ın yüzde 46 hissesi ve kurucu hisselerinin tamamını 2 milyar 774 milyon dolar karşılığında NBG’ye devretmi?ti. Fiba Holding’in Finansbank’ta kalan yüzde 9.68’lik hissesi de 2008’de NBG’ye 697.15 milyon dolara satılmıştı. Finansbank yatırımının getirdiği kâr, Yunanistan ’ın ve Yunan bankalarının geçirdiği yoğun ekonomik krizde NBG’nin son 2 yıl ayakta durmasını sağlamıştı.

bigPara.com

    ETİKETLER:

    Euro

    ,

    Yunanistan