Yunanistan'ın Sakıp Sabancı'sı

Yunanistan'da zenginlerin denizden para kazanmaları, yani armatör olmaları geleneği vardır.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

Yunanistan'da zenginlerin denizden para kazanmaları, yani armatör olmaları geleneği vardır. Onasis, Niarkos ve Latsis aileleri 20. yüzyılda dünyanın en zenginleri arasında yer alır almasına da, Yunanlılar bu ailelerle pek iftihar etmezler. Çünkü bu köklü aileler Yunanistan'da oturmaz, şirketlerini genellikle vergi cennetleri sayılan Avrupa'nın küçük ülkelerinde ya da Güney Amerika ülkelerinde kurarlardı. 1950'lerden sonra Angelopulos ailesi maden ve çimento sanayisindeki başarılarıyla adını duyurdu. 1970'lerde de Giritli petrolcü ve armatör Vardinoyanis ailesi ünlü oldu. 1981'de iktidara gelen sosyalist PASOK partisinin de bir 'zengin'e ihtiyacı vardı. Keşfedilmesi uzun sürmedi. Sokrates Kokkalis.
Sermayesinin kaynağı meçhul
Nereden geldiği, sermayesinin kaynağı meçhul. İddialara bakılırsa, eski SSCB ve Doğu Alman sermayeleriyle piyasaya girdi. Bir zamanlar Doğu Alman istihbarat örgütü Staszi için de çalıştı. Ama bu iddialar bir türlü kanıtlanamadı. Felsefesi Bernard Shaw'un 'Bir sürü şey görüyorsun ve neden diyorsun kendine. Ben ise hiçbir zaman olmayan şeyleri hayal ediyorum ve kendime neden olmasın diyorum' sözü olan Sokrates Kokkalis, Yunanistan için 1980'lerin başında kimsenin dikkatini çekmeyen, devlet tekelindeki telekomünikasyon sektörüne yatırım yaptı.
Eski teknoloji ürünü de olsa imal ettiği ilk telefonları devlete yani Yunan Telefon İdaresi'ne pazarlamayı başardı. 1986'da Yunanistan'ın telefon sistemini manuelden dijitale çevirme ihalesini kazanınca, Kokkalis adı birdenbire Yunanistan'ın en zengin işadamları arasına girdi. 1980'lerin sonunda GSM sektörü için açılan ilk ihaleyi de kazandı. Yunanistan'da Pasok iktidardı, kaybettiğinde tarihler 1989'u gösteriyordu. 1990'da iktidara gelen sağcı Konstantinos Miçotakis'in ise yıldızı Kokkalis ile hiç barışmadı. Miçotakis üç yıl sonra kendi partisi içinden vurularak iktidardan düştü. İddialar öyle ki, sağcı Yeni Demokrasi Partisi'ndeki 'hain'lerin arkasında Kokkalis vardı. Sonra yine Pasok iktidarı, yine büyük ihaleler. Orduya, devlet dairelerine hep bir şeyler sattı. Yavaş yavaş başka sektörlere de el atmanın zamanı gelmişti. Şans oyunları mesela. Toto, Loto, İddaa bugün Yunanistan'da hangi şans oyunu varsa bir şekilde arkasında Kokkalis var. Doğrusu futbolu pek seviyor. Zaten koyu mu koyu Olimpiakos taraftarı. Tarihler 1993'ü gösterirken dönemin Başbakanı Andreas Papandreu iflasın eşiğinde olan kırmızı-beyazlılar için Kokkalis'e 'Ne olacak Olimpiakos'un hali?' demesi yetti. Neredeyse 13 yıldır Yunanistan'ın en çok taraftarı olan takımının sahibi Kokkalis. İşadamı olarak ne kadar tepki topladıysa, Olimpiakos başkanı olarak o kadar sevildi.
6 bin kişinin patronu
Bugün birçok şirketin sahibi. Amiral gemisi Intracom'un 2004 yılındaki kârı 42 milyon avroyu geçti. Yaklaşık 6 bin kişinin çalıştığı Intracom 2004'te tam 603 milyon avro değerinde yeni anlaşma imzaladı. Intrasoft, Intralot gibi şirketleri de sürekli dünyaya açılıyor. Kokkalis'in 16 ülkede şirketleri, 60 ülkeye de ihracatı var. Sevecen, babacan bir adam. Öyle halktan gizli saklı yaşamıyor. Maçlara da gidiyor, tavernalara da. Espri yapmayı seviyor, espri yapılmasından da çok hoşlanıyor. Yani bir deyişle o Yunanistan'ın Sakıp Sabancı'sı...