Yunanlılar: Sağ olasın Finansbank

Yunan NBG bankasının Finansbank hisselerini alması ilk aşamada Yunan hükümetinin işine yaradı.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Yunan NBG bankasının Finansbank hisselerini alması ilk aşamada Yunan hükümetinin işine yaradı. Özel banka olmakla birlikte kotrolünü Yunan devletinin elinde bulundurduğu NBG'nin Finansbank'ı satın almak için 3 milyar avro sermaye artışına gidecek olması, bankayı tam özelleştirmek isteyen Yunan hükümetini de memnun etti.
Sermaye artışı için NBG'de toplam yüzde 23.9 hissesi bulunan çeşitli devlet sigorta ve emekli sandıklarının paylarına düşen 700 milyon avroyu ödemeleri gerekecek. Borç içinde yüzen bu kurumlar ya bu parayı bulup yatırmak ya da hisselerini borsada satmak zorundalar.
Tamamen özelleşebilir
Ekonomik çevrelere göre Yunan Sosyal Sigortalar Kurumu (İKA), Bağ-Kur (TEVE) gibi kurumların, 700 milyon avro bulmaları imkânsız gibi. Dolayısıyla NBG'nin tamamen özelleştirilmesi yolu açılıyor. Sigorta ve emekli sandıklarından sorumlu Çalışma Bakanı Stavros Çituridis, her bir kurumun ne yapacağına kendisinin karar vereceğini, hükümetin yol göstermeyeceğini söyledi. NBG'nin yüzde 1.3 hissesine sahip Yunanistan kilisesinin de banka üzerindeki haklarını koruyabilmek için yaklaşık 40 milyon avro ödemesi gerekecek.
Yunanistan'ın büyük bankalarından Alphabank ve Eurobank ise Türkiye'de Finansbank'tan küçük bankaları almak amacıyla çalışmalara başladı. Alphabank Başkanı Kostopulos'un Türk bankerlerle iyi ilişkileri bulunuyor.