Yunanlının gözü bankalarda

Ünlü İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times gazetesi, Yunanistan'ın en büyük ticari bankalarının bölgelerinde büyüyerek AB'deki rakipleriyle rekabet edebilmeleri için Türkiye'ye göz diktiğini yazdı.

İSTANBUL - Ünlü İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times gazetesi, Yunanistan'ın en büyük ticari bankalarının bölgelerinde büyüyerek AB'deki rakipleriyle rekabet edebilmeleri için Türkiye'ye göz diktiğini yazdı. Türkiye'nin modernize edilen bankacılık sektörü ve orta ölçekli kurumlarının yabancı yatırımcıların hedefi haline geldiğini yazan gazete, Yunan bankalarının 70 milyon nüfuslu bir pazara girebilmeyi önemli bir fırsat olarak gördüğünü vurguladı. Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Ersin Özince'nin Yunan basınına verdiği demeçte Yunan bankalarının Türkiye'de iyi karşılanacağını söylediğini yazan gazete, Ersin Özince'nin "Yunan bankaları güçlük çekmez" şeklindeki sözlerine de yer verdi.
İlk adım Latsis'ten
Gazete ülke dışındaki yatırımları 2 milyar avroya ulaşan Yunan bankalarının şu ana dek Yunanlı şirketlerin yatırım yaptığı Arnavutluk, Romanya ve Sırbistan gibi ülkelerdeki özelleştirmelerde banka satın aldıklarını yazdı. Financial Times Türkiye'de harekete geçen ilk Yunan şirketinin ülkenin en zengin ailesine ait İsviçre merkezli Latsis olduğunu belirtti. Gazete Latsis'e ait EFG Eurobank'ın 25 milyon dolara HC İstanbul adlı bir borsa şirketini satın aldığını yazdı. Gazete EFG genel müdür yardımcısı Nikos Karamouzis'in "Önümüzdeki yıllarda Türk sermaye piyasasında ilginç fırsatlar doğacağı sonucuna vardık" sözlerine de yer verdi.