Yurtbank davasında son aşama

Bankaların içlerinin boşaltılması istemiyle açılan davalarda verilen en ağır hapis ve para cezasına Yargıtay Başsavcılığı da onama istedi.

ANKARA - Bankaların içlerinin boşaltılması istemiyle açılan davalarda verilen en ağır hapis ve para cezasına Yargıtay Başsavcılığı da onama istedi. Başsavcılık, Yurtbank'ın eski sahibi tutuklu sanık Ali Avni Balkaner'in 34 yıl 7 ay ağır hapis ve 69 trilyon 307 milyar lira, bankanın diğer yöneticilerini de ağır hapis ve para cezalarına mahkûm eden mahkeme kararının onanması yönünde görüş bildirdi. 23 sanıklı Yurtbank Davası İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi, Balkaner'i 'verilmemesi gereken kredileri açarak dolandırıcılık', 'zimmet' ve 'off-shore hesapları üzerinden bankanın vasıta kılınması suretiyle dolandırıcılık' suçlarını işlediği gerekçeleriyle toplam 34 yıl 7 ay ağır hapis ve 69 trilyon 307 milyar 925 milyon lira ağır para cezasına çarptırmıştı.
Başsavcıdan onay
Yargıtay Başsavcılığı, temyiz istemine ilişkin tebliğnamesini tamamlayarak dosyayı ilgili ceza dairesine gönderdi. Başsavcılık, Balkaner dahil diğer sanıklara verilen hapis ve para cezalarının onanması yönünde görüş bildirdi. Davada son sözü Yargıtay 7. Ceza Dairesi verecek. 1 Haziran'da yeni TCK yürürlüğe gireceği için Balkaner ve arkadaşlarının durumu, yeni TCK'daki değişiklikler de dikkate alınarak değerlendirilecek.