Yurtbank davasında TCK rötarı

Yargıtay, Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner'in 34 yıl ağır hapis ve para cezasına mahkûm edilmesiyle ilgili kararı, 1 Haziran'da yürürlüğe giren yeni TCK uyarınca yeniden incelenmesi istemiyle bozdu.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Yargıtay, Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner'in 34 yıl ağır hapis ve para cezasına mahkûm edilmesiyle ilgili kararı, 1 Haziran'da yürürlüğe giren yeni TCK uyarınca yeniden incelenmesi istemiyle bozdu. Bozma gerekçeleri arasında Balkaner'in son savunmasının alınmaması da yer aldı. Üç sanığa verilen beraati de bozan karara göre, Yurtbank davası yeni Türk Ceza Kanunu (TCK) uyarınca tekrar ele alınacak. Yeni TCK sanıklar aleyhine işletilemeyecek, yani cezaları artırılamayacak, lehe hükümler işletilecek. Bu nedenle para cezaları değişebilecek.
Yargıtay 7.Ceza Dairesi temyiz incelemesini tamamladı. Kararı açıklayan Daire Başkanı Turan Demirtaş, Yurtbank'ın eski sahibi Balkaner'in de aralarında bulunduğu 24 sanık hakkında, Yurtbank ve off-shore mudilerini dolandırmak suçundan verilen tüm mahkûmiyet kararlarını, 'sanıkların hukuki durumlarının yeni TCK'ya göre değerlendirilmesi gerektiği' görüşüyle bozulduğunu bildirdi.
Üç beraate bozma
Demirtaş, Balkaner hakkındaki kararın ayrıca, "son duruşmada avukatlarının çekilmesi ve yeni avukatının beklenmemesi, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasının alınmaması ve son söz hakkının verilmemesi" nedeniyle bozulduğunu bildirdi. Demirtaş, davada verilen beraat ve zamanaşımıyla düşme kararlarının onandığını, yalnız 3M Konut İnşaatı AŞ'den konut satılması amacıyla ilgililere kredi tahsisinde dolandırıcılık yapmak suçundan dava açılan ve beraat eden eski Bireysel Kredilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nejat Köknar, eski Bireysel Krediler Müdürü Oya Ekinci ve eski Bireysel Krediler Müdür Yardımcısı Murat Demirbağ hakkındaki kararın "tahsis edilmemesi gereken krediyi tahsis ederek dolandırıcılık suçuna feran iştirakleri" gerekçesiyle bozulduğunu açıkladı. Bu karardan sonra dava dosyası İstanbul 8. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gidecek ve sanıklar yeniden yargılanacak.
Yurtbank'ın içinin boşaltılması iddiasıyla açılan davada bankanın eski sahibi Ali Balkaner, 34 yıl 7 ay ağır hapis ve 69 milyon 307 bin 925 YTL ağır para cezasına çarptırmıştı.