Yurtdışına çıkışta ayrım kalkıyor herkes 15 YTL harç ödeyecek

Yurtdışına çıkış harcı 70 YTL'den 15 YTL'ye düşürülüyor. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yurtdışına çıkış harçlarını yeniden düzenleyen kanun taslağı, Başbakanlığa gönderildi.

ANKARA - Yurtdışına çıkış harcı 70 YTL'den 15 YTL'ye düşürülüyor. Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan ve yurtdışına çıkış harçlarını yeniden düzenleyen kanun taslağı, Başbakanlığa gönderildi. Taslağın aynen benimsenmesi ve Meclis'te de yasalaşması halinde, yurtdışına çıkışlarda artık 70 YTL yerine 15 YTL harç ödenecek.
Taslak, yurtdışına çıkış harcıyla ilgili istisnaları da büyük ölçüde sınırlıyor. Düzenlemeyle yedi yaşından küçük çocuklarla uçakların uçuş personeli haricindeki herkes, yurtdışına çıkışlarda harç kapsamına alınıyor. Bu kapsamda kamu görevlileri, sporcular, gurbetçiler, işadamları, gazeteciler, nakliyeciler ve KKTC'ye gidenlerden de yurt dışı çıkış harcı alınacak.
Yüzde 11'i harç ödemiş
Bu arada Maliye Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, 2005 yılında 8 milyon 250 bin kişi Türkiye'den yurtdışına çıkış yaptı. Bunların yüzde 89'u istisna kapsamında olduğu için harç ödemesinde bulunmadı. Yurtdışına çıkış yapanların sadece yüzde 11'lik bölümü harç yatırdı. Bunların ödediği çıkış harçlarıyla da bir yılda devletin kasasına 79 milyon YTL girdi. Maliye Bakanlığı yetkilileri, çıkış harcına yönelik yeni düzenlemeyle bir yandan 70 YTL'lik harç tutarını daha makul bir düzeye çektiklerini, bir yandan da harç ödemelerindeki eşitsizliğe son verdiklerini söylediler.
Çıkış harcına ilişkin kanun taslağıyla harcın 15 YTL'ye düşürülmesine karşılık istisnalara son verilmesi, devletin buradan sağladığı kaynağı artıracak.
44.7 milyon YTL artacak
2005 yılında 8 milyon 250 bin kişinin yurtdışına çıkış yapmasına ve çıkış harcının 70 YTL olmasına karşılık, çıkış harcından 79 milyon YTL gelir elde edildi. İstisnaların kaldırılmasıyla birlikte 8 milyon 250 bin kişiden 15 YTL çıkış harcı alınması durumunda, Hazine'ye girecek para 123 milyon 750 bin YTL'ye yükselecek.Kimler muaf tutuluyordu?
Bakanlar Kurulu kararlarıyla yurtdışına çıkış harcından muaf kişiler şöyle sıralanıyordu: Kongre, fuar ve panayır gibi nedenlerle yurtdışına çıkanlar, seminerlere katılacak oda temsilcileri, gazeteciler, turistik tesislerin temsilcileri, ihracatçı birliklerinin temsilcileri, günübirlik komşu ülkelere seyahat edenler, KKTC'ye gidenler, tedavi için çıkış yapanlar, yurtdışında kamu personeli olarak görev yapanlar, yurtdışına çıkış yapan ticari araçların çalışanları, Türk vatandaşlığına kabul edilen göçmen ve mülteciler, yurtdışında çalışan Türkler ve yakınları, yurtdışında ticaret yapan Türkler, sınır boyunda yaşayıp idari mektupla yurtdışına çıkanlar, spor karşılaşması için yurtdışına çıkan sporcular ve seyahat acentesi firmalarının temsilcileri.