Yurtdışından 2 bin Türk yatırıma geliyor

Dünyanın 60'tan fazla ülkesinde yatırım yapan 2 bin Türk işadamı bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Dünya Türk İşadamları Kurultayı'na katılmak amacıyla 18-19 Kasım tarihleri arasında İstanbul'a geliyor.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - Dünyanın 60'tan fazla ülkesinde yatırım yapan 2 bin Türk işadamı bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Dünya Türk İşadamları Kurultayı'na katılmak amacıyla 18-19 Kasım tarihleri arasında İstanbul'a geliyor. Dünya Türk İşadamları Vakfı tarafından 1996'dan bu yana iki yılda bir düzenlenen Dünya Türk İşadamları Kurultayı'-nın altıncısı önümüzdeki ay Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda Başbakan Tayyip Erdoğan'ın iştirakıyla gerçekleşecek.
Kurultaya, yurtdışında başarılı çalışmalara imza atmış Türk işadamları katılacak. Kurultay başkanlığını, 2002 yılında bu görevi Sakıp Sabancı'dan devralan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu üstlenecek. Kurultay sırasında yurtdışında başarıyı yakalayan işadamlarına, yerel yönetimlerin ve merkezi idarenin çeşitli alanlarda yapılacak yatırımları özendirmek için iller bazında sağladıkları fırsat ve olanaklar anlatılacak.
Başarılar anlatılacak
'Türkiye'ye yatırım geleceğe yatırım' sloganıyla yurtdışında faaliyet gösteren işadamlarını Türkiye'ye yatırıma davet ettiklerini söyleyen Dünya Türk İşadamları Vakfı Başkanı Ertuğrul Önen, "Kurultay sırasında yurtdışında başarıyı yakalayan işadamlarına yatırım olanakları anlatılacak. Sloganımızı 'Türkiye'ye yatırım geleceğe yatırım' olarak belirledik" diye konuştu.
Bugün Türk işadamlarının dünyanın dört bir yanına yayıldığını ifade eden Önen, "Sibirya'nın dondurucu soğuğunda da Suudi Arabistan'ın çöllerinde de iş yapan Türk yatırımcısı var. Sadece AB ülkelerinde 150 bin Türk işadamı bulunuyor. Bu işadamları yaklaşık 1 milyon kişiye istihdam sağlıyor. Toplam ciroları 100 milyar avroyu buluyor. Hedefimiz her koşulda başarıya ulaşan bu insanları Türkiye'de yatırım yapmaya ikna etmek" dedi. Kurultay'da Moskova'daki Rus Türk İşadamları Birliği Başkanı Ali İhsan Akıskalıoğlu, Türk Amerikan İşadamları Derneği Başkanı Doğan Baysal gibi yurtdışında yatırım yapmış Türk işadamları da konuşma yapacak.