Yurtdışından online alışverişe sınır

Yurtdışından online alışverişe sınır
Yurtdışından online alışverişe sınır
Yurtdışından internet üzerinden yapılan alışverişler sınırlandırıldı. Gümrük mevzuatında yapılan ve 19 Nisan itibariyle yürürlüğe giren düzenlemeyle, kozmetik ve gıda takviyelerinin kargo veya PTT yoluyla yurtdışından getirilmesi yasaklandı.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

ANKARA - Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, düzenlemenin gerekçesini 150 euroluk vergi muafiyeti hakkının kötüye kullanılması olarak açıkladı. Düzenlemeyle, kozmetik, tedavi amaçlı olmayan gıda takviyeleri ve sporcu gıdalarının posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi tamamen yasaklandı. İnternet üzerinden yurtdışından ürün satışı gerçekleştiren firmaların bu genelgeyle birlikte Türkiye ’de faaliyeti fiilen durdurulmuş oldu.
Bu tür firmaların cirolarının hızla artması, Türkiye’de faaliyet gösteren ve kozmetik satışı yapan firmaların tepkisine neden oluyordu. Bir firma, genelge sonrası “gümrüklerde yaşanan sorunlar müşteriye aittir” uyarısıyla satışa başladı. Ancak bu ürünlerin Türkiye’ye girişi vergisi ödense dahi mümkün görünmüyor. Kozmetik dışındaki internet alışverişine de sınır var. 150 euronun altında kargo veya posta yoluyla bir ürün getirildiğinde, gümrük muafiyetinden yararlanmak için 2 ayda 1 hak tanınacak, 1 yılda ise en fazla 5 kez yurtdışından kargo yoluyla sipariş verilebilecek.

bigPara.com