'Yurtdışından vergisiz ne getirileceğini bilmeyen, kaçakçı damgası bile yiyor'

'Yurtdışından vergisiz ne getirileceğini bilmeyen, kaçakçı damgası bile yiyor'
'Yurtdışından vergisiz ne getirileceğini bilmeyen, kaçakçı damgası bile yiyor'

Hangi eşyaların vergiden muaf tutulduğu konusundaki bilgi eksikliği nedeniyle, yurtdışından gelen yolcuların satın aldıkları bazı eşyalar, gümrük kapılarında sıkıntı yaratabiliyor. FOTOĞRAF:FIRAT KESKİNKILIÇ / DHA

Türkiye'ye yurtdışından gelen bir yolcu, yanında 55 ekran LCD TV'den 1.5 kilo kahveye, yelkenli sörf takımından paraşüte kadar birçok eşyayı vergi ödemeden getirme hakkına sahip. Yolcular ayrıca, beyan etmek koşuluyla beraberinde istediği kadar TL ve döviz de getirebiliyor

ANKARA - Yurtdışından gelen bir yolcunun, 55 ekran LCD TV’den, 2.5 kilo kahveye, yelkenli sörf tamından, paraşüte kadar bir çok eşyayı vergi ödemeden getirme hakkı bulunuyor. Bu nedenle birçok kişi, yurtdışından gelirken satın aldıkları bazı eşyalar nedeniyle gümrük kapılarında sıkıntı yaşayabiliyor.
Hangi eşyaların vergiden muaf tutulduğu konusunda birçok kişinin yeterli bilgiye sahip olmadığını ifade eden gümrük yetkilileri, getirilen bazı eşyalar nedeniyle yolcuların kaçakçılık gibi ağır suçlamalarla bile karşı karşıya kalabildiğini belirtiyor. 

Bakanlar Kurulu kararı
Yetkililer, yolcu başına değeri bin 500 avroyu geçen ticari miktar ve mahiyet arz eden eşyanın, yolcu beraberi eşya olarak vergisi ödense bile ithal edilmesinin mümkün olmadığını kaydetti. Gümrük Müsteşarlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, gümrük vergisi ödemeden getirilebilecek eşyalar ve bu eşyaların miktarları, Gümrük Kanunu’na dayalı olarak çıkarılan Bakanlar Kurulu Kararı ile belirleniyor.

Dört grup eşya var
Yurtdışından vergi ödemeden getirilebilecek eşyalar dört grupta toplanıyor. Bunlar, ‘kişisel eşyalar’, ‘posta yoluyla gelen değeri 100 avroyu geçmeyen eşyalar ‘, ‘posta yoluyla getirilen 300 avroyu geçmeyen hediyelik eşyalar’ ve ‘yolcu beraberinde getirilen hediyelik eşyalar’ olarak sıralanıyor.
Yolcunun beraberinde getirilebilecek eşyanın vergiden muaf tutulması için ise, söz konusu eşyanın kişisel kullanıma özgü, belirlenen miktarda, hediyelik amaçlı olması ve ticari amaç için ithal edilmediğinin anlaşılması gerekiyor.  Posta yoluyla gelen değeri 100 avroyu geçmeyen eşyalara, alkol ve tütün ürünleri hariç olmak üzere gümrük vergisi ödenmiyor. Posta yoluyla getirilen değeri 300 avroyu geçmeyen hediyelik eşyaların ise, uygulanacak vergiden muaf tutulması için ramazan ve kurban bayramlarıyla yılbaşından bir ay önce veya bir ay sonra Türkiye’ye gönderilmiş olması gerekiyor.

15 bin dolarlık mücevher
Yurtdışından Türkiye’ye gelen bir yolcu, beraberinde sınırsız miktarda Türk parası ve dövizi beyan etmek koşuluyla Türkiye’ye getirebiliyor. Buna karşın yolcular, Türk Parasının Kıymetini Koruma Hakkında Karara göre yurtdışına 5 bin dolar veya eşiti efektifi çıkarabilir.
Yolcular, beraberlerindeki kendilerine ait değeri 15 bin doları aşmayan ve ticari amaç taşımayan ziynet eşyasını yurda getirebilir ve yurtdışına çıkarabilirler. Daha fazla değerdeki ziynet eşyasının yurtdışına çıkarılması, girişte beyan edilmiş olmasına veya Türkiye’den satın alınmış olduğunu belgeleme şartına bağlı.

Vergi ödemeden hangi eşyalar getirilebilir?
*Yolcular yurtdışından aldıkları bir adet cep telefonunu, vergiden muaf olarak zati eşya kapsamında Türkiye’ye getirebilir. Ancak iki takvim yılında bir adet olmak üzere getirilen bu cep telefonlarının, en geç bir ay içinde Telekomünikasyon kurumunca kayıt altına aldırılması gerekiyor 
* 55 ekrana kadar LCD veya plazma TV
* 1 kamera ve 10 adet boş kaseti
* GPS yön bulma cihazı
* 1 adet diz üstü bilgisayar ya da PC
* Kasetli veya oyun kartlı elektronik oyun aleti (play station v.s)
* Her birinden en çok 10 ar adet olmak üzere plak, teyp kaseti veya compact disc, DVD,
* GSM-Cep telefonu

Spor ve oyun aletleri
* İki bölmeli bir adet kamp çadırı
* Sualtı sporları için bir adet dalgıç takımı
* Uçan kanatlar - Motor takılmayan cinsten şişirme bir adet bot
* Su sporu için kullanılan yelken tertibatlı bir adet sörf
* Tenis raketi ve üç kutu topu
* Golf malzemesi
* Paraşüt ve kayak takımı
* Birer adet olmak üzere tavla, satranç ve dama takımı
* Beş deste oyun kağıdı

Sağlık cihazları
* Hasta yolcuya ait yataklar
* Maluller için hareket ettirici motorlu motorsuz koltuklar
* Şahsi tedavide kullanılan ilaçlar
* Tansiyon ölçme aleti, (bir adet)
* Şeker ölçme aleti, (bir adet)
* Solunum cihazı (bir adet)

Mutfak eşyası
* Yolculuk esnasında kullanılacak kadar tabak, tencere, çatal, kaşık, bıçak gibi mutfak aletleri
* Bir adet semaver veya çay makinası
* İki adet termos
* Kahve-ekmek-tost makinesi, mikser ve meyve sıkacağı

Tüketim maddeleri
* Tütün, tütün mamulleri ve alkol ürünlerindeki kişisel eşya muafiyeti 18 yaşın altındaki kişiler için uygulanmıyor. Vergiden muaf olan tüketim maddeleri ise şöyle:
* 400 adet sigara (2 karton)
* 500 gram pipo tütünü
* 1.5 kilo kahve, 500 gram çay, 1 kilo çikolata, 1 kilo şekerli yiyecek
* 100 cl’lik 1 şişe ya da 75 veya 70 cl’lik 2 şişe alkollü içki
* Şişe adedine bakılmaksızın en fazla 600 mililitre parfüm
* Birer adet olanlar: Fotoğraf makinesi (Hafıza kartı veya 5 adet filmi ile birlikte), çocuk yolculara mahsus çocuk arabası, scooter (iki tekerlekli ve akülü), ütü, bisiklet, seccade, el dürbünü (gece görüş dürbün ve gözlükleri ile gece görüş keskin nişancı dürbünleri hariç).
* Hac ve umreden gelen yolcular Diyanet İşleri Başkanlığı’nca belirlenen miktarda hurma ve zemzem suyu getirebiliyor. (aa)