'Yurttan döviz ihracı ve yurda döviz ithali' serbest bırakıldı

'Yurttan döviz ihracı ve yurda döviz ithali' serbest bırakıldı
'Yurttan döviz ihracı ve yurda döviz ithali' serbest bırakıldı
Türk Parası Kıymetini Koruma (TPK) hakkında 32 sayılı karar kapsamında, yurttan döviz ihracının bağlı olduğu şartlar kaldırıldı.

İSTANBUL Resmi Gazete 'nin bugünkü sayısında yer alan ve TPK 32 sayılı kararda değişiklik öngören Bakanlar Kurulu kararıyla yurda döviz ithalinin yanı sıra yurttan döviz ihracını belli şartlara bağlayan maddede değişiklik yapıldı.

Kararın ilgili maddesi, "Yurda döviz ithali ve yurttan döviz ihracı serbesttir" olarak güncellendi. Buna göre, yurda döviz ithali ve yurttan döviz ihracı ile Türk parası ve Türk parasıyla ödemeyi sağlayan belgelerin yurttan ihracı ve yurda ithali de serbest olacak.

Kararla ayrıca, 25,000 TL'yi veya 10,000 euro'yu aşan efektifin yurt dışına çıkarılması, Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu bakanlıkça belirlenecek esaslar çerçevesinde yapılması hüküm altına alındı.

Kararda ayrıca, "Barkalar ve gümrük idareleri yurt dışında yatırım veya ticari faaliyette bulunmak üzere sermaye ihraç eden Türkiye 'de yerleşik kişileri, her bir işlem tarihinden itibaren 30 gün içinde Müsteşarlığa ve Ekonomi Bakanlığı'na bildirirler" denildi işlemler ile ilgili esasları bakanlığın belirleyeceği ifade edildi.

(DHA)

 

bigPara.com