Yürürlük tarihi seçim sonrasına kalmasın

TÜSİAD, Anayasa Mahkemesi'nin, Sosyal Güvenlik Yasası'yla ilgili 'ayrımcılık yaratan' karar aldığını savundu. Yapılan yazılı açıklamada, gerekçesi açıklanmamakla birlikte, bazı maddeleri iptal edilen 5510 sayılı kanunla ilgili görüşlere yer verildi.

İSTANBUL - TÜSİAD, Anayasa Mahkemesi'nin, Sosyal Güvenlik Yasası'yla ilgili 'ayrımcılık yaratan' karar aldığını savundu. Yapılan yazılı açıklamada, gerekçesi açıklanmamakla birlikte, bazı maddeleri iptal edilen 5510 sayılı kanunla ilgili görüşlere yer verildi. Açıklamada, şöyle denildi: "Kamu bütçesinden sosyal güvenlik kurumlarının gelir-gider farklarının kapatılması için transferlerin milli gelirdeki payı, yüzde 4.8 gibi sürdürülemez boyuta ulaşmıştır. Transferlerde Emekli Sandığı'nın başı çektiği görülmektedir. Kanunla emekli Sandığı mensuplarının da diğer sigortalıya uygulanan hükümlere tabi kılınması, hem norm ve standart birliği hem de açıkların bir ölçüde kontrolü açısından önemli ve
olumlu adım görülmelidir." Bu çerçevede, Anayasa Mahkemesi'nin, kanunun emeklilik yaşı, prim gün sayısı gibi temel düzenlemelerini memurlar yönünden iptalinin, tüm çalışanları ilgilendiren 'reformda', kamu görevlileri lehine ayrıcalık ve ayrımcılık yaratan karar olduğu ifade edildi. Açıklamada, 'reformun' elzem olduğu, bu kapsamda, esasından geri adım atılmadan, 1 Ocak 2007 olan yürürlük tarihinin, kesinlikle seçim sonrasına bırakılmadan belirli bir süre ertelenerek TBMM'de yeniden ele alınması gerektiği belirtildi.