Yuşçenko: Müteahhitlerinizi Kiev'e de bekliyorum

İstanbul'daki temasları çerçevesinde Türk işadamlarıyla bir araya gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Andriyoviç Yuşçenko, "Kiev'de inşaat programı oluşturuyoruz.

İSTANBUL - İstanbul'daki temasları çerçevesinde Türk işadamlarıyla bir araya gelen Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Andriyoviç Yuşçenko, "Kiev'de inşaat programı oluşturuyoruz. Bu program kabul edilince tüm Türk müteahhitleri ülkemize bekliyorum" dedi. Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen'le birlikte helikopterle İstanbul'daki toplu konut projelerini gezdiğini ve çok etkilendiğini belirten Yuşçenko, "Bu konuda ne kadar başarılı olduğunuzu gördüm. Konuyla ilgili bakanlarım da Türkiye'ye gelerek tecrübelerinizi öğrenecek. Kiev'deki toplu konut projeleri için Türkleri bekliyoruz" diye konuştu. Edinilen bilgiye göre, Türk firmalarının da bu konuda çok istekli olduğu, Ankara'daki temaslar sırasında Türk inşaat firmalarının temsilcileriyle Ukrayna heyeti arasında görüşme yapıldığı belirtildi.
DEİK Türk-Ukrayna İş Konseyleri tarafından gerçekleştirilen çalışma yemeğinde konuşan Yuşçenko, işadamlarına "Söz veriyorum, yatırımcıların hakkı korunacaktır. Zaten bizim hedefimiz milli ekonomiyi gölgelerden çıkarmak ve şeffaflıktır. Ancak biz de dürüst, istekli, hızlı yatırımcılar istiyoruz" diye seslendi. Yuşçenko, cumhurbaşkanlığı himayesinde yatırımcı konseyi kurulduğunu, Başbakan Yardımcısı Ribaçuk'un yatırımcılara destek olacağını belirterek Ribaçuk'un telefon numarasını da verdi. İki ülke arasındaki 3 milyar dolarlık ticaret hacminin ve siyasi ilişkilerin artırılması kararı verdiklerini anlatan Yuşçenko, Ukrayna ile Türkiye arasında mutlaka serbest ticaret anlaşması imzalanması gerektiğinin altını çizdi.
Türkiye ile Ukrayna'nın enerji, ulaştırma, uzaya çıkış gibi konularda işbirliği teklifinde bulunan Yuşçenko, şunları söyledi: "Ukrayna'dan Karadeniz üzerinden Türkiye'ye elektrik enerjisi satılmasını önerdik. Bu konuda çalışma grubu temasları yürütecek. Samsun, Odessa, Bade petrol boru hattı projesini hayata geçirmek istiyoruz. Petrolümüzü Avrupa'ya ulaştırmak istiyoruz. Ayrıca ulaştırma koridorlarının oluşturulması için Türk yatırımcıların desteğini bekliyoruz."
Ukrayna'nın geleceğinin çok entresan olacağını belirten Yuşçenko, bu yıl hazırlanan sosyal programla doktor ve öğretmen maaşlarına yüzde 57 zam yaptıklarını, 14 yılda emekli maaşlarının iyi bir seviyeye çekildiğini vurgulayarak şöyle devam etti:
"Biz Avrupalı olmak istiyoruz. Zaten Avrupa'ya komşu değiliz, biz Avrupa'nın ortasındayız. Bu yüzden ticari, ekonomik ve yatırım anlamında Avrupa Birliği'ne uyumlu hale geldik. AB ile ilişkilerde Türkiye ile Ukrayna'nın da stratejik amaçları aynı. Ayrıca Ukrayna'nın AB üyeliği sürecinde Türkiye'nin verdiği destek de Ukrayna'da takdirle karşılanıyor. Bizim en önemli hedefimiz fakir, sakat, kimsesiz insanlara iyi şartlar sağlamak. İlk üç ayda enflasyon yüzde 4.2'ydi. Son iki aydaki oran yüzde 0.6 oldu. Ekonomimiz hızla gelişiyor. Ödemelerimizi yapabiliyoruz, ihracatımız arttı. İlk üç ayda 2 milyar dolarlık kredili yatırım anlaşması imzaladık. Arazilerimizi de vatandaşlarımızla paylaşmak için çalışıyoruz. Ukraynalıların gelirleri 3 ayda yüzde 25 arttı."
Vize için görüşme
Yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar da yaptıklarını aktaran Yuşçenko, daha önce işyeri açmak için gerekli olan 15 ayrı prosedürün 1 Temmuz'dan itibaren uygulanmaya başlanacak tek gişe sistemi ile yedi güne indirileceğini söyledi. Vizede de liberal rejim uygulamak istediklerini anlatan Yuşçenko iki ay içinde Türkiye ve Ukrayna Dışişleri Bakanlarının bir araya gelerek, vize rejimi ile ilgili görüşme yapacaklarını belirterek, daha liberal vize rejimine sahip olan ülkelerin kazanacağını söyledi. Yuşçenko, gümrük vergilerinde de 2-10 kat düşme olduğunu da ifade etti. Türkiye ile ikili görüşmeler sırasında 2005-2006 yılları için yol haritası yapılmasının kararlaştırıldığını ve ikili ilişkiler açısından en önemli alanların bu yol haritasında belirtileceğini de açıklayan Yuşçenko, Türk yatırımcıları 16-17 Haziran'da Davos çerçevesinde düzenlenecek Uluslararası Konferansa da davet etti. Yuşçenko, Kırım Tatarları konusuna da değinerek, "Stalin'in kararıyla 2 günde vatanlarından uzaklaştırılan Kırım Tatarlarının tekrar vatanlarına yerleştirilmelerine olumlu bakıyoruz" ifadesini kullandı.
Tüzmen: İnciyi bulduk
Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ise, Türkiye ve Ukrayna arasındaki ticaret hacmini 2010 yılına kadar 10 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı. Kürşad Tüzmen, şöyle konuştu: "Yuşçenko, yaşadığı mücadele ile sadece Ukrayna'nın değil, bizim de kahramanımız. Türk işadamlarına çağrıda bulunmak istiyorum; birlik olun. Ukraynalı İşadamları Derneği'ne daha çok sahip çıkın. Dibe daldık, inciyi bulduk. Şimdi hep beraber çıkaracağız."
'II. Katerina gibi özelleştirme yapılmış'
Devlet Başkanı olduktan sonra geçmiş hükümet döneminde yapılan özelleştirmelerin tekrar yapılması yönündeki politikası eleştirilen Yuşçenko bu konuda Çariçe II.Katerina'dan örnek vererek açıklama yaptı. Yuşçenko şunları söyledi: "II.Katerina döneminde sevgililerine araziler dağıtırmış. Ukrayna'da 1.5 yıl içinde yapılan özelleştirmelerde de buna benzerlikler var. Ülkemizde bulunan Avrupa'nın en büyük demir-çelik şirketi benzer şekilde özelleştirilmiş. Bunun adı yolsuzluktur. Bu yüzden ihaleye yeniden başlayacağız. Biz özelleştirmeleri kurallarına göre yapmak istiyoruz."