Yuvacık Barajı sanayiyi bitirdi

Susuzluk had safhada

Yuvacık Barajı'nın suyunun bitmesi yüzünden Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde birçok fabrika yarım kapasite çalışıyor. Sanayici isyan etti: İtfaiyenin bile suyu yok. İhracat yapamayacak duruma geldik.

KOCAELİ - Kocaeli'ndeki Yuvacık Barajı'nda suyun bitmesinin ardından başlayan tartışmalar TBMM'ye taşınırken, susuzluğa çözüm bulunamaması ve dönüşümlü olarak su verilmesi nedeniyle bazı sanayi kuruluşları faaliyetlerini durdurma noktasına geldi. Özellikle Gebze'deki organize sanayi bölgelerindeki bazı kuruluşların temsilcileri, kapasitelerini yarı yarıya düşürmek zorunda kaldıklarını açıkladı. Su sorunun etkilediği hastanelere ise tankerlerle su taşınıyor.
80 uluslararası firma var
Bünyesinde 80 civarında yabancı ortaklı dünyanın dev firmalarının fabrikalarını barındıran ve Türkiye ihracat sanayiinin yüzde 3'ünü karşılayan Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde (GOSB) susuzluğun getirdiği sıkıntı doruğa çıktı. Gebze Organize Sanayi Bölgesi Genel Müdürü Okan Çağlar, 17 yıldır ilk kez beş gün önce suların kesildiğini, önceki gün Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yat fabrikasında çıkan yangının da susuzluk yüzünden geç söndürülebildiğini söyledi. Gebze Organize Sanayi Bölgesi itfaiyesinde de susuzluk nedeniyle çok az rezerv su bulunduğunu belirten Okan Çağlar konuşmasını şöyle sürdürdü:
Fabrikalar su istiyor
"Fabrikalarımız bizden su vermemizi istiyor. Durma noktasına geldiklerini söylüyorlar. İşçilerine izin vereceklerini söylüyorlar. Burası Türkiye ihracat sanayiinin yüzde 3'ünün yapıldığı bir bölge. Herkesin anlaşmaları ve sözleşmeleri var. Cezai şartlar var. Bunları nasıl karşılayacağız diye bize soruyorlar. 'İhracat yapamayacak duruma geldik' diyorlar. Suya dayalı üretim durma noktasında. Depolarındaki son suları kullanıyorlar. Birçoğu da yabancı kuruluş. Bunların ülkesinde böyle sorunlar yok. Ben anlatmakta güçlük çekiyorum. Çok büyük kuruluşlarımızdan birisi üretimini durdurduğu gibi artık sipariş de kabul edemez duruma geldi."
Genel Müdür Çağlar, İSKİ'den 'Su verilecek' denilmesine rağmen su gelmediğini, nereden geleceğinin de belli olmadığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
"Yangın rezervimiz bile eksilmiş durumda. Çok acil su bulunması gerekiyor. İzmit Su İşletmesi yapamıyorsa, Büyükşehir'in yapması lazım. Eğer Büyükşehir çözemiyorsa, o zaman hükümetin bu konuya el atması lazım. Biz yabancılara nasıl cevap vereceğiz? Güya Türkiye su ülkesi, ama susuzluktan fabrikaların üretimi duruyor. İlk kez susuz kaldık. Bugüne kadar hiç su sıkıntısı çekmedik. Bugüne kadar vardı. Bu su nereye gitti. Sanayicime özür yazısı yazdım. İzmit Su İşletmesi'nden alamadığımız için sanayicilere veremediğimizi ilettik."
Arçelik'de su mağduru
Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrikaları bulunan Roche, Arçelik, Gıda Aromaları A.Ş. başta olmak üzere bazı kuruluş temsilcilerinin de hazır bulunduğu toplantıda görüşlerini aktarırken, ilk kez böyle bir durumla karşı karşıya kalmanın şaşkınlığı içinde olduklarını söyledi.Hastaneye tankerle su geliyor
Kocaeli'deki su sorunu hastaneleri de olumsuz yönde etkiledi. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin 'Hastaneler su kesintilerinden etkilenmeyecek' açıklamasına karşın depolarda su bittiği için dışarıdan tankerlerle su taşınıyor.
Yuvacık Barajı'ndaki su seviyesinin dibe vurmasıyla birlikte Kocaeli'nde başlayan su kesintileri sağlık sektöründe sıkıntılara neden olmaya başladı. 600 bin nüfuslu Gebze'de sağlık hizmeti veren Gebze Devlet Hastanesi ve Fatih Devlet Hastanesi'nde su sıkıntısı önemli bir sorun oldu. Hastanelerin yüzlerce ton kapasiteli su depolarında su kalmadığı için hijyen hizmetlerinde sıkıntı çekiliyor, tankerle dışarda su getiriliyor.
Su ihtiyaçlarını karşılayabilmek için belediyenin kapılarını çalan hastaneler rica minnet su ihtiyaçlarını gidermeye çalışıyor. Gebze Devlet Hastanesi son olarak Darıca Belediyesi'nden talep ettiği iki tanker suyu 150 ton kapasiteli boş deposuna aktardı.