'Yüzde 20'lik ortağa yakınız'

Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, Sabancı Grubu'nun bankanın çoğunluk hissesini satma hedefi bulunmadığını belirterek, en çok yoğunlaşılan seçeneğin bankaya yüzde 20 stratejik bir azınlık ortağın alınması olduğunu söyledi.

İSTANBUL - Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, Sabancı Grubu'nun bankanın çoğunluk hissesini satma hedefi bulunmadığını belirterek, en çok yoğunlaşılan seçeneğin bankaya yüzde 20 stratejik bir azınlık ortağın alınması olduğunu söyledi.
Çulhacı, şubat ayında UBS'ye satın alma ve yabancı ortaklıkları da kapsayacak şekilde tüm stratejik açılımları kapsayan geniş bir danışmanlık yetkisi verildiğini hatırlattı. Çulhacı şöyle konuştu;
"Geldiğimiz noktada üzerinde daha çok yoğunlaşılan seçenek
olarak bankamıza yüzde 20 stratejik bir ortağın alınması ortaya çıkmaktadır. UBS, bizleri de bilgilendirmek suretiyle, bu konuda ciddi ilgi gösteren dünya çapında birkaç itibarlı banka ile görüşmelerini sürdürmektedir."
Dalgaya rağmen büyüdü
Çulhacı, ikinci çeyrekte piyasalarda yaşanan dalgalanmaya rağmen ilk altı ayda müşteri mevduatlarındaki pazar paylarının yıl sonundaki yüzde 11.8'den yüzde 12.1'e yükseldiğini belirterek, "Altı ay içinde piyasadaki dalgalanma esnasında pazar payımızı artırdık" diye konuştu.
10 yıldan uzun süredir ilk defa kredilerin aktife oranının yüzde 50'yi bulduğunu ifade eden Hayri Çulhacı şu bilgiyi verdi: "Banka portföyündeki menkul kıymetleri azalttı ve kredilerde yoğunlaştı. Biz de bu piyasadaki hareket nedeniyle satılmaya hazır menkul kıymetlerde 400 milyon YTL'lik değer kaybı oldu, bunu özkaynaklardan düştük. Ancak buna karşılık 924 milyon YTL kâr elde ettiğimiz için özkaynaklarımız 524 milyon YTL arttı."
"Biz yılın birinci yarısından mutluyuz" diye konuşan Akbank Genel Müdür Yardımcısı Hayri Çulhacı, özkaynak verimliliğinin yüzde 29 olduğunu belirterek, şözlerini şöyle sürdürdü:
'Faiz yüzde 19'da kalır'
"Yılın ikinci yarısı için ise tabii ki makroekonomideki gelişmeye bağlıyız. Yıl sonunda enflasyonun yüzde 11, büyümenin yüzde 4 olacağını, faizin ise yüzde 19 kalacağını düşünüyoruz. Bu varsayımlarla kredi talebinin otomobil ve konuta bağlı olarak son çeyrekte artacağını ve ikinci yarıda da birinci yarıdaki büyümeye yakın bir oranın yakalanacağını düşünüyoruz. Faiz marjlarında daralma olacağını ama bütün yıla baktığınızda kârlılık oranlarının geçen yıldan daha az olmayacağını tahmin ediyoruz."
İnternette Avrupa lideri
Global Finance, Akbank'ı Avrupa'nın ve Türkiye'nin en iyi internet bankası seçti. Dünyaca ünlü Global Finance dergisinin her yıl yaptığı 'Dünyanın En İyi İnternet Bankaları-2006' araştırması sonuçlarına göre, Akbank 2006 yılında Avrupa'nın ve Türkiye'nin en iyi bankası seçildi.
Akbank, Kurumsal İnternet Şubesi alanında Türkiye'nin, Online Kredi Bankası (web kredi) ve Bireysel İnternet Şubesi'ndeki Yatırım Hizmetleri alanında ise Avrupa'nın en iyi bankası seçilerek üç ayrı kategoride birincilik ödülü kazandı.
Akbank, Global Finance'tan, 2005 yılında Türkiye'nin En İyi Bireysel İnternet Şubesi, 2003'te Avrupa En İyi Bireysel Online Fatura Ödemesi ve Türkiye En İyi Bireysel İnternet Şubesi, 2002'de de Avrupa En İyi Bireysel Web Sitesi Tasarımı ve Avrupa En İyi Bireysel Online Fatura Ödemesi Ödülü almıştı.
Yüzde 34'ü halka açık
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) 2.2 milyar YTL ile en büyük ödenmiş sermayeli bankası olan Akbank'ın piyasa değeri 17 milyar YTL (yaklaşık 11.7 milyar dolar) seviyesinde bulunuyor. 1990 yılından bu yana İMKB'de işlem gören Akbank'ın yüzde 4.03 hissesi 1998 yılında American Depository Receipt (ADR) ve adi hisse senedi olarak uluslararası piyasalara arz edilerek satıldı. 30 Haziran itibarıyla ADR'lerle birlikte bankanın toplam halka açıklık oranı yüzde 34 düzeyinde bulunuyor.
Sabancı Grubu, Akbank'ın sermayesinde doğrudan veya dolaylı hâkimiyeti olan sermaye grubu. Bu yılın ilk yarısında 1.106 milyar YTL brüt kâr elde eden Akbank'ın net kârı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artışla 924.2 milyon YTL oldu. Akbank hisseleri uzun süredir bankaların yabancılara satışına yönelik söylentilerle dalgalanıyordu. Dün stratejik ortaklıkla ilgili açıklamadan sonra Akbank hisseleri günü yüzde 1.32 artışla 7.70 YTL'den tamamladı.