Yüzde 40 katma değer sözüne özel teşvik

Yüzde 40 katma değer sözüne özel teşvik
Yüzde 40 katma değer sözüne özel teşvik
Başbakan Erdoğan'ın yeniden mesaiye başlamasıyla açıklanması beklenen yeni teşvik sisteminde, yüzde 40 katma değer oluşturma sözü verene özel teşvik geliyor.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Yetkililer, cari açık sorununun çözümüne katkı için böyle bir yönteme başvurulacağını belirtiyor. Buna göre yatırımcı yüzde 40 katma değerini Türkiye ’den karşılama sözü verirse, geniş bir avantaj paketi kendisine sunulacak. Yetkililer, “Örneğin Fatih Projesi bu kapsamda olsa avantajlı olur. 6-7 milyar dolarlık bir projeden bahsediyorsunuz ama yurtdışından ihaleyi alacak bir firma sadece tabletleri satıp gidebilir. Bize de hiç katma değer kalmaz” diye konuştu.
Söz konusu teşvikten yararlanmak isteyen yatırımcı, hammadde, işçilik gibi bir kalemde yüzde 40 oranında yerli kaynak kullanacağı garantisini verirse; teşvik paketinden bölge ayrımı olmaksızın yararlanmaya başlayacak.
Katma değer sözüne teşvik uygulamasının cari açığın yüzde 60’ını oluşturan sektörlerde öncelikli olarak uygulanması hedefleniyor. Bunun başında otomotiv geliyor. Demir çelik de, cari açık nedeniyle gündemde. Ancak demir çelikte uluslararası kısıtlamalar var. Yetkililer, uluslararası kısıtlamalara uygun bir formülün bulunduğunu ve özellikle demir cevheri için bu modelin kullanılabileceğini kaydediyor. “Yüzde 40 katma değer sözüne teşvik modeline” en iyi örnek olarak da FATİH projesi gösteriliyor. Yetkililer, “İhaleyi alan katma değer bırakmadan gidebilir. Yeni teşvik modeli tüm bu sıkıntıları ortadan kaldıracaktır” dedi.

bigPara.com