Yüzde 5.3 enflasyona ulaşılabilir

Merkez Bankası , emtia fiyatlarının istikrarlı gitmesi, döviz kurunun stabil kalması halinde 2013 sonu için yüzde 5.3 olan enflasyon tahmininin ulaşılabilir olduğunu söyledi.
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ve yönetim kurulu üyeleri ekonomistlerle biraraya geldi. Toplantıya katılan bir bankacının verdiği bilgiye göre, toplantıda 2013 enflasyonu üzerindeki yukarı yönlü risklerin işlenmemiş gıda ve tütün fiyatlarındaki artışlardan kaynaklanabileceği kaydedildi. Merkez Bankası enflasyonun yılı yüzde 6.9-7.9 olan tahmin aralığının alt bandına yakın tamamlamasının öngörüldüğünü belirtti.
Merkez Bankası’nın internet sitesinde yayımladığı toplantıya ilişkin sunumunda ise finansal istikrar için gerekirse önümüzdeki dönemde politika faizi ve gecelik borçlanma faizinde ölçülü indirim yapılabileceğini yineledi.
Sunumda son verilerin ekonomide dengelenmenin öngörüldüğü üzere sürdüğünü teyit ettiği belirtildi. Dövize doğrudan bir müdahalenin ise “son seçenek” olarak görüldüğü ifade edildi.
Kredi faiz oranlarının faiz koridorunun üst bandında gerçekleşen indirim sonrası düştüğünü de dile getiren Merkez Bankası yetkilileri, toplam kredi büyümesinin yüzde 15 ile enflasyon raporundaki tahminlerle uyumlu gittiğini ancak ticari kredilerdeki büyümenin ise hâlâ “zayıf” olduğunu belirttiler. (Reuters)