Zafer Çağlayan: İhracat hedefimizi TUTTURDUK

Zafer Çağlayan: İhracat hedefimizi TUTTURDUK
Zafer Çağlayan: İhracat hedefimizi TUTTURDUK
Bakan Zafer Çağlayan İhracatçı Birlikleri kayıtlı rakamlarına göre ihracatın 1 Ocak-9 Kasım 2010 tarihi itibariyle, 96 milyar dolara ulaştığını belirtip, Orta Vadeli Program hedefine ulaşılmasına 16 milyar dolarlık ihracat kaldığını kaydetti.


ANKARA - Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda 2011 yılı Dış Ticaret Müsteşarlığı ve İGEME bütçelerinin sunuşunu yaptı.

Çağlayan İhracatçı Birlikleri kayıtlı rakamlarına göre ihracatın 1 Ocak-9 Kasım 2010 tarihi itibariyle 96 milyar dolara ulaştığını belirtip, Orta Vadeli Program hedefine ulaşılmasına 16 milyar dolarlık ihracat kaldığını söyledi. Kasım ayının ilk 9 gününde ihracatın geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 40 artışla 3 milyar doları aştığını belirten Çağlayan, ihracattaki diğer bir gelişmenin ise geriye dönük son 1 yıllık ihracatın Ekim ayı itibariyle yüzde 9.1’lik artışla 111 milyar 632 milyon dolara ulaşması olduğunu kaydetti.

Çağlayan, bu gelişmenin Türkiye ’nin yılsonu itibariyle Orta Vadeli Programda yer alan 111.7 milyar dolarlık ihracat hedefini yakalayacağının bir göstergesi olduğunu ifade etti. Ocak-Eylül döneminde ithalatta en fazla artışın yüzde 130.7 ile Iran’dan yapılan ithalatta yapıldığını bildiren Çağlayan, İran ’ı sırasıyla Hindistan, İsviçre, Romanya ve Güney Kore’nin takip ettiğini kaydetti.

2010 yılının ilk 9 ayında en fazla ithalat yapılan Rusya’dan ithalatın yüzde 10.5’lik artışla 15.2 milyar dolara, Çin’den yapılan ithalatın yüzde 38.2’lik artışla 12.3 milyar dolara ulaştığını belirtti. Çağlayan, Çin’den yapılan ithalatın yarısının enerji sektöründen, türbin ithalatından kaynaklandığını vurguladı.

Çağlayan, Eylül itibariyle dış ticaret açığının geçen yılın ilk 9 ayına göre yüzde 77 arttığını söyleyerek, “Türkiye ekonomisinin yılın ilk yarısında öngörülenden daha yüksek bir büyüme oranı yakalaması, ekonomiye olan güvenin artması, son zamanlarda Türkiye’ye giren yabancı sermayenin artmasını sağlamış ve bu durum TL’nin değerlenmesine yol açmış, ithal ürünlere olan talebi artırmıştır” şeklinde konuştu.(anka)

bigPara.com