Zafer Çağlayan: Söğüt yaprağından düdük çıkarıp ihracatı artırıyoruz

Zafer Çağlayan: Söğüt yaprağından düdük çıkarıp ihracatı artırıyoruz
Zafer Çağlayan: Söğüt yaprağından düdük çıkarıp ihracatı artırıyoruz

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi (ortada) İzmir in Aliağa ilçesindeki Petkim tesislerinde düzenlediği basın toplantısında temmuz ihracat rakamlarını açıkladı. Büyükekşi, Pozitif gidiş sürüyor dedi. FOTOĞRAF: KENAN ÇİMEN / AA

* Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, ihracatta eksen kayması olmadığını, ilköğretimde öğretilen Türkiye'nin jeopolitik konumunu en iyi şekilde değerlendirdiklerini vurguladı * Çağlayan, 'Her pazarın ihtiyacına uygun ürünler sunarak, söğüt yaprağından düdük çıkararak ihracatımızı artırıyoruz' dedi. Temmuz ayı ihracatı yüzde 6 arttı

ANKARA - Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, temmuzda ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 artarak 9 milyar 416.6 milyar dolara çıktığına dikkat çekerek, yedi aylık artış oranının yüzde 13.1 olduğunu belirtti.
İhracatta eksen kayması olmadığını ifade eden Çağlayan, ilköğretimde öğretilen Türkiye’nin jeopolitik konumunun en iyi şekilde değerlendirilmesinin söz konusu olduğunu vurguladı. Çağlayan, “Her pazarın ihtiyacına uygun ürünler sunarak, söğüt yaprağından düdük çıkararak ihracatımızı artırıyoruz” dedi. 

İhracat 9.4 milyar dolar
İhracat, temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.97 artışla 8 milyar 886.3 milyon dolardan 9 milyar 416.6 milyon dolara yükseldi. Yılın ilk yedi ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13.14 artarak 64 milyar 238.9 milyon dolara ulaştı. Temmuz itibarıyla son 12 aylık ihracat ise yüzde 1.99’luk artışla 109 milyar 595.7 milyon dolara yükseldi. Temmuz ayında en fazla ihracatı 1 milyar 382 milyon dolarla otomotiv endüstrisi, 1 milyar 377 milyon dolarla hazırgiyim ve konfeksiyon ve 1 milyar 90 milyon dolar ihracatla kimyevi maddeler sektörleri gerçekleştirdi.
Temmuzda, 1 milyar 105 milyon dolar ihracatla tarım sektörünün toplam içindeki payı yüzde 11.73 olurken, sanayi sektörlerinin payı 7 milyar 971 milyon dolar ihracatla yüzde 84.65, madencilik ürünlerinin payı ise 341 milyon dolar ile yüzde 3.62 oldu.
Temmuzda en fazla ihracat artışını yüzde 43.59 tütün ve mamullerinde yaşandı. Bunu yüzde 38.35 artışla fındık ve mamulleri ve yüzde 32.06 ile madencilik sektörleri izledi.

Çin 15’nci sıraya çıktı
Çin’e olan ihracatın yedi aylık dönemde 1 milyar 263 milyon dolar seviyesine ulaştığına işaret eden Çağlayan, bu değerin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 daha fazla olduğunu vurguladı.
2009 yılında ilk yedi aylık dönem ihracatta 25. sırada bulunan Çin’in, bu dönemde 15’inci sırada yer aldığını bildiren Çağlayan, ortaya çıkan bu gelişmenin Çin’in ihracattaki sıralamasın olumlu seyrinin yanı sıra şimdiye kadarki Türkiye’nin ihracatındaki en yüksek seviyeyi işaret ettiğini kaydetti. 

Çin’e tavuk ayağı sattık
“Her pazarın ihtiyacına uygun ürünler sunarak, söğüt yaprağından düdük çıkararak ihracatımızı arttırıyoruz” diyen Çağlayan, bunun en güzel örneğinin de Çin’e olan ihracat olduğunu kaydetti.
Tavuk ayağını Çin’e göndererek ihracatın artırıldığını ifade eden bakan Çağlayan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bu yedi aylık dönemde geçen yıla göre fındık ihracatımızdaki artış yüzde 23 düzeyindedir. Bunun gibi madencilik, kimya, makine, otomotiv, tekstil gibi sektörlerde de geçen yıla göre önemli artışlar görülmektedir. Geçen yıl yedi aylık ihracatımızda 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğimiz ülke sayısı 16 iken bu dönem 20 olmuştur.
Bu dönemde geçen yıl 1 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirdiğimiz 16 ülkede sağlanan ihracat artışı 3.6 milyar dolardır. Geçen yıl ihracatımızda önemli bir paya sahip bu ülkelerde ihracatımız artarken bu yıl Çin, Libya , İsrail, Belçika ve Suriye de 1 milyar doların üzerinde ihracat yapılan ülkeler arasında yer almıştır. Hem ihracatınızın en yüksek olduğu ülkelerde ihracat artışı sağlamaya, hem de yeni ülkeleri ihracatımızın yıldızı yapmaya çalışıyoruz. Ayrıca diğer ülkelerde de daha fazla pay almanın yollarını arıyoruz. Güçlü olduğumuz pazarlarda daha fazla ihracat yapmanın yollarını ararken yeni pazarlarda da tutunmanın, güçlenmenin çabasındayız. Bu gelişmeler, eksen kaymasından değil ilköğretimde öğretilen ülkemizin jeopolitik konumunun hükümetimizce en iyi şekilde değerlendirilmesinden kaynaklanıyor. İhracatımızdaki bu gelişmeler başta ihracatçılarımızın girişimleri olmak üzere hükümetimizin sağladığı siyasi ve mali istikrarın yanı sıra gerek ticari ve gerek politik diplomasının başarıyla bütünleşmesinden kaynaklanıyor.” 

Almanya’ya ihracat düzeliyor
Temmuz ayında Almanya’ya ihracatın yüzde 17.3 artarak 1 milyar 27 milyon dolar seviyesine yükseldiğine ve en çok ihracat yapılan ülke olduğuna dikkat çeken Çağlayan, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Almanya’yı sırasıyla 590 milyon dolarla İngiltere, 526 milyon dolarla İtalya, 525 milyon dolarla Irak ve 495 milyon dolarla Fransa takip etti. 2009 yılı temmuz ayında altıncı sırada yer alan Rusya’ya ihracatımız, Temmuz 2010’da yüzde 64.4 artmış ve payı yüzde 2.7’den yüzde 4.13’e yükselmiştir. Almanya’nın payı yüzde 9.9’dan yüzde 10.9’a, Irak’ın payı ise yüzde 4.8’den yüzde 5.6’ya (değer bazında yüzde 24.2 artışla) yükselmiştir. Her zaman güçlü pazarlarımızın başında yer alan Almanya’ya aylık ihracatımızın 1 milyar dolar üzerine çıkması bu ülkeye yılsonunda 10 milyar doların üzerinde ihracat gerçekleştirebileceğimize işaret ediyor. Kriz öncesi dönemde ekonominin büyüdüğü dönemde 2008 yılı Temmuz ayında 306 milyon dolar ihracatımız varken temmuzda ABD’ye ihracatımız 329 milyon dolar gerçekleşmiştir. ABD’de işadamlarıyla birlikte geçtiğimiz hafta yaptığımız temaslarla bu ülkeye ihracatımızda önemli artışların görülmesini bekliyoruz. Romanya’ya yedi aylık toplam ihracatımız geçen yıla göre yüzde 24 artışla 1 milyar 457 milyon dolar seviyesinde gerçekleşmiştir. Bu ülkeye otomotiv, konfeksiyon, kimya ve yaş meyve, sebze ihracatında önemli artışlar görülmektedir.”

Yüzde 1 kur kesintisi önerisi
TİM Başkanı ayrıca, döviz büfelerinden yapılan işlemlerin de döviz arz ve talebi üzerinde etkili olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Birgün veya bir hafta içinde aynı para cinsinden defalarca para manipülasyonu yapılmaktadır. Para otoritesi bu duruma seyirci kalmaktadır. Önerimiz, portföy yada spekülatif amaçlı döviz alım satımlarında, her işlem için yüzde 1 oranında ‘kur istikrar fonuna’ bir kesinti yapılmasıdır. Bankalar, banka harici finans kurumları ve sermaye piyasası kurumlarında döviz işlemleri yapan bireysel yatırımcıların her işleminden yüzde 1 kesinti yapılarak bu fona aktarılması ihracata da büyük katkı sağlayacaktır. Madem ki kur politikasında herhangi bir ayarlama imkânı yok, o zaman spekülatif amaçlı işlemlerin üzerinden kesinti yapılması piyasaların cüzi kâr amacıyla yapılan işlemler sebebiyle bozulmasını önler. Bu gerçekleşirse paradan para kazanmanın yerine üretim yapıp istihdam sağlayarak ihracat yapmanın önü açılır.”

Mehmet Büyükekşi’den Merkez’e çağrı
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerine devam etmesi ve 50 baz puanlık indirime gitmesi, döviz alımlarında günlük miktarın 30 milyon dolardan 50 milyon dolara çıkarması çağrısında bulundu.
Mehmet Büyükekşi, “Aylık ihracat artış hızımızın, yaşanan tüm olumsuzluklara, paritedeki büyük soruna rağmen pozitif olmasını olumlu buluyoruz. Eğer paritedeki sorun, kurların genel düzeyindeki gerileme olmasaydı iki haneli artışlarımız devam edecekti. Biz ihracatçının yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir başarı hikayesi yazdığını görüyoruz. Morallerimizi yüksek tutuyoruz” dedi. Büyükekşi, temmuz ayı ihracat rakamlarını İzmir Aliağa’daki Petkim üretim tesislerinde düzenlenen bir toplantı ile açıkladı. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi aylık ihracat artış hızının, yaşanan tüm olumsuzluklara, paritedeki büyük soruna rağmen pozitif olmasını olumlu bulduklarını ifade etti.

Petkim’e övgü
Mehmet Büyükekşi, “Aylık ihracat artış hızımızın, yaşanan tüm olumsuzluklara, paritedeki büyük soruna rağmen pozitif olmasını olumlu buluyoruz. Eğer paritedeki sorun, kurların genel düzeyindeki gerileme olmasaydı iki haneli artışlarımız devam edecekti. Biz ihracatçının yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen büyük bir başarı hikayesi yazdığını görüyoruz. Morallerimizi yüksek tutuyoruz” diye konuştu.
Büyükekşi, Türkiye adına geçen hafta çok önemli bir yatırım kararını açıklayan Petkim’in davetlisi olarak İzmir’de düzenlediklerini belirterek,”Bugün Petkim’deyiz. Çünkü Türkiye’de üretime verdiğimiz desteği bizzat göstermek istedik.
Petkim “Cumhuriyet tarihinde tek noktaya yapılacak en büyük özel sektör yatırımını” gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Bu proje “Türkiye’nin En Büyük Yerlileştirme Projesi” olacak. Yatırımın miktarı ve konusu Türkiye ve İzmir için çok önemli bir gelişme” diye konuştu. (Radikal)


  ETİKETLER:

  Belçika

  ,

  Libya

  ,

  Ankara